Mardin Roj

Kürt Dil Platformu’ndan Mardin’de temsilcilik çalışması

Kürt Dil Platformu’ndan Mardin’de temsilcilik çalışması
  • 05 Ekim 2021
Kürt Dil Platformu, temsilcilik kurmak için  toplantı düzenlediği Mardin’de, Kürtçenin eğitim ve resmi dil olması için mücadele edeceklerini belirtti. 
Kürt Dil Platformu (PZK) Mardin’de temsilciliğini açmak için başlattığı çalışmalar kapsamında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Mardin Şubesi binasında basına kapalı yapılan toplantı ardından heyet açıklama yaptı.
EĞİTİM DİLİ OLMALI
Platform Sözcüsü Şerefxan Cizîrî, birçok kentte platformun temsilciliklerini kurmak için çalışmalar yaptıklarını belirterek, Mardin merkez ve ilçelerinde çalışmalar yürütüleceğini söyledi. “Elimizden geldiğince Kürt dilini savunacağız” diyen Cizîrî, “Kürt dilinin siyasette ve toplumda kullanılan bir dil olması için çalışacağız. Platformu iki temel ilke üzerine kurduk. Birincisi eğitim dili olması, ikincisi de resmi dil olması. İlkokuldan üniversiteye kadar Kürtçe derslerin verilmesi, görülmesi gerek. Bütün resmi devlet kurumlarında valilikte, hastanede, okulda konuşulması gerek” ifadelerinde bulundu.
ANAYASA’DA STATÜ EDİNMELİ
Kürtçenin statüsüz bırakılmasına izin vermeyeceklerini ifade eden Cizîrî, “Anayasa’da Kürtçenin bir statü edinmesi gerek” diye vurguladı.
Kürtçe bilmeyen ve hiç anlamayan kişilerin “Kürtçenin eğitim dili olması için yeterli bir dil olmadığı” yönündeki sözlerine de cevap veren Cizîrî, “Özelikle Kürtçe bilmeyen siyasetçi ve gazetecilerin bu konuda konuşması çok yanlış. Bu görüşlerinin yanlış olduğunu kanıtlayan örnekler mevcut. Rojava ve Güney Kürdistan’da Kürtçe eğitim görülüyor ve resmi dil olarak konuşuluyor. Ayrıca Kürtçe yayın yapan TV, gazete, ajanslarımız var. Bunlar bu görüşlerin yanlış olduğunu gösteriyor” ifadesinde bulundu.
“Siyasetten ziyade bizler Kürt dilini savunacağız” diyen Cizîrî, Mardin ve bölgede başka çalışmalarının da olacağını belirterek, kamuoyunu bilgilendireceklerini söyledi. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ