Kürt Dil Platformu’ndan ırkçı saldırılara karşı birlik çağrısı

Kürt Dil Platformu’ndan ırkçı saldırılara karşı birlik çağrısı
  • 23 Temmuz 2021 13:16
Irkçı saldırıları kınayan Kürt Dil Platformu, Kürtlere “birleşin ve birbirinizi yalnız bırakmayan” çağrısı yaptı. 
Kürt Dil Platformu, Afyon, Ankara ve Konya’da Kürtlere yönelik artan ırkçı saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye’nin her yerinde insanlık dışı bir atmosferin hakim kılındığına dikkat çekilerek, “Yaşam hakkının her gün ihlal edildiğini görüyoruz. Kürtler aşağılanıyor. Türk ırkçılar çeşitli nedenlerle her gün saldırmaya devam ediyor ve sırf ‘Türklükleri’ için katlediyorlar” ifadelerine yer verildi.
BİRLİK ÇAĞRISI
Saldırıların kınanması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, “Her yerde Kürtler birleşmeli. Kürtler birbirini yalnız bırakmamalı. Bu ırkçı saldırılar çoğu zaman Kürt dili, müziği veya kimliği temelinde gerçekleştiriliyor. Binlerce yıldır kardeşlikten bahsediyorlar ama henüz Kürtlerin hiçbir değerini kanunlarında kabul etmemişler. Kürtleri yok etmek istiyorlar” denildi. Kürtlerin dillerinden ve kimliklerinden vazgeçmeyeceğinin altı çizilen açıklamada, “Kürtler, ulusal değerlerimizi bilinçli bir şekilde savunmalı ve Kürtçeyi eğitim dili ve resmi dil yapmak için birlikte çalışmalıyız” vurgusu yapıldı.
Hükümet yetkililerine de saldırıları kınama çağrısı yapılan açıklamada, devamla şu ifadelere yer verildi: “Tüm taraflar bu saldırıları yüksek sesle kınasın. Çözüm, Kürtlerin haklarının tanınmasında yatmaktadır. Bu hak tanınmalı ve Kürtçe bir statüye sahip olmalıdır. Bu konuda sessiz kalanlar ırkçı saldırılarının suç ortağıdır. Çünkü Kürtleri inkar etmek ırkçılıktır. Irkçılık aynı zamanda bir insanlık suçudur.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ