Mardin Roj

Kürt Dil Platformu bir ilde daha temsilcilik açtı

Kürt Dil Platformu bir ilde daha temsilcilik açtı
  • 19 Ekim 2021
Adıyaman’da temsilcilik açan Kürt Dil Platformu’nun sözcülerinden Şerefxan Cizîrî, “Kürtçe yaşamalı” diyerek, anadile sahip çıkılması çağrısında bulundu. 
Kürt Dil Platformu, Mardin, Batman ve Urfa’nın ardından Adıyaman’da da temsilcilik açtı. Ardından Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Adıyaman Şubesi binasında basın toplantısı düzenleyen platformun toplantısına platform sözcüleri Şerefxan Cizîrî, Vahit Aba’nın yanı sıra, kentte bulunan demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı.
‘ANADİLE SAHİP ÇIKALIM’
Kentte temsilcilik açtıklarını duyuran platform sözcülerinden Şerefxan Cizîrî, Adıyamanlılara anadillerine sahip çıkma çağrısında bulundu. Cizîrî, “Kürtçe yaşamak lazım. Güzel ve kötü günlerimiz Kürtçe olsun. Apê Musa’nın dediği gibi, ‘Islık çalmanız bile Kürtçe olsun’” dedi.
‘HERKESE İHTİYACIMIZ VAR’
Adıyaman’ın Kürtçe için kadim bir kent olduğunu vurgulayan Cizîrî, “Amacımız bu platformu çok sayıda kişiye ulaştırmak. Sadece platformun içinde yer alan siyasi partilerin üyelerine değil, Kürt dilini seven herkese ulaşmak. Kürt diline gönül veren ve katkı sağlamak isteyen herkese ihtiyacımız var. Bu platformda herkese yer var. Burada herkesin bir birinden öğreneceği bir şey var. Bizi bir araya getirecek olan dilimizdir. Bugün dil ile ilgili sorunları siyasetin gündemine sokmamız gerek. Anadilin anayasal güvence altına alınması gerek. Bunu hepimiz birlikte yapabiliriz. Eşitlik olacaksa, önce dilde olmalı” şeklinde konuştu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ