Mardin Roj

Kürt Bilim İnsanı Nadirov hayatını kaybetti

Kürt Bilim İnsanı Nadirov hayatını kaybetti
  • 24 Ağustos 2021
Kazakistan’daki Kürt toplumunun önde gelen isimlerinden bilim insanı Nadir Nadirov yaşamını yitirdi.
Kazakistan’daki Kürtleri bir çatı altında toplayan Berbang organizasyonun başkanı Nadir Nadirov, 89 yaşında hayatını kaybetti. Petrokimya alanında yaptığı buluşlarla adını duyuran Nadirov’un ölüm haberini, Kürt iş insanı Narin Nadirov açıkladı.
Nadir Nadirov petrolün su moleküllerinden elektrik enerjisi kullanılarak ayrıştırılması tekniğini bulmuştu. Nadirov bu buluşu ve petrol alanındaki çalışmaları nedeniyle Kazakistan’da “bilimin mareşali” unvanına da layık görülmüştü. Kürt profesör Nadirov, birçok kez PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı Suriye ve Lübnan’da ziyaret etmişti.
Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) çalışmalarında da yer alan Nadirov, Kürt mücadelesine uzun yıllar hizmet etti.
SÜRGÜN BİR AİLENİN ÇOCUĞU
Aslen Azerbaycan’ın Nahçıvan özerk bölgesinde bir Kürt ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Nadirov daha 5 yaşındayken sürgünle tanıştı. Azerilerin sürgünüyle geldiği Kazakistan’da zorlu koşullarda okula başladı. 1945 Kazak devletinden üniversiteye başlama iznini alamamasından dolayı okula bir yıl ara verdi. Gogol Devlet Pedagoji Enstitüsü Kimya ve Biyoloji bölümüne girdi. Buradan mezun sonra bir süre öğretmenlik de yapan Nadirov 1956 yılında Moskova’daki Lenin Enstitüsü’ne girerek mastır yaptı. 1967’de kimya bilim dalında doktora, 1970’de profesörlük ve 1983 akademisyenlik unvanlarını aldı. Nadirov, uluslararası bilim akademisi konseyi üyesi, Kazakistan Kimya Mühendisliği Akademisi Başkanlığı, Kazakistan Mühendislik Üniversitesi Yürütme Konseyi görevlerinin yanı sıra petrol ve gaz dergisi redaktörlüğü gibi görevlerde bulundu.
Petrol ve kimya üzerine 8 kitap, 750 bilimsel makale, 28 monografi, 260 bilimsel buluşa imza atan Nadirov’un, “Kazakistan Petrolü ve Doğalgazı” kitabı 1996 yılında “Yılın En İyi Kitabı” ödülüne layık görüldü.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ