Mardin Roj

Kurduğu şirkete milyonluk ihaleler bağlayan Kayyımın müdürü görevden alındı

Kurduğu şirkete milyonluk ihaleler bağlayan Kayyımın müdürü görevden alındı
  • 26 Kasım 2020

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde 2 müdür daha “yolsuzluk” ve benzeri suçlamalarla görevden alındı. Görevden alınan Mustafa Alp’le ilgili Mezopotamya Ajansı bir yıl önce yaptığı haberlerle, tüm detayları servis etmişti.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 19 Ağustos 2019’da ikinci defa kayyım olarak atanan Mustafa Yaman’ın görevden alınmasının ardından başlatılan “yolsuzluk”, “zimmet”, “ihaleye fesat karıştırma” ve “rüşvet” soruşturmalarına bir yenisi daha eklendi. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’nda Proje Uygulama Müdürü olan Mustafa Alp ile birlikte Kırsal Yollar Şube Müdürü Cüneyt Demirel de açığa alındı. Her iki isim ile birlikte 6 personel de süresiz ve ücretsiz bir şekilde izne çıkarıldı. Açığa alınan isimlerin ihalelerde usulsüzlük ve zimmet suçlaması ile suçlandıkları öğrenilirken, haklarında Mülkiye Müfettişleri tarafından hazırlanan raporlar sonucu açığa alındıkları öğrenildi.

MİLYONLUK İHALELER YENİ FİRMAYA

Söz konusu isimlerden Mustafa Alp’in ismi daha önce Mezopotamya Ajansı (MA) tarafından 30 Ağustos 2019 tarihinde “Kayyumun müdürü kurduğu şirkete milyonluk ihaleler bağladı” başlıklı haber ile gündeme gelmişti. Mustafa Alp, 2018-2019 yılları arasında Proje ve Uygulama Şube Müdürlüğü ile Geçici Kabul Komisyonu Başkanlığı yaparken, kardeşleriyle birlikte kurduğu firmaya 10 ihale verdiği ortaya çıkmıştı. Toplam değeri 6 milyon 107 bin 507 TL olan 10 ayrı ihalenin verildiği EMAY Kırtasiye İnşaat Nakliye Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi isimli firmayı Mustafa Alp ve kardeşlerinin kurduğu ortaya çıkmıştı. Firmanın isminin Elif, Mustafa, Ahmet ve Yılmaz kardeşlerin isimlerinin baş harflerinden oluştuğu öğrenilirken, firma Ticaret Sicili Gazetesi’nde ise Umeyr Sim isimli bir inşaat mühendisi tarafından kurulmuş gösterilmişti.

Ticaret Sicili Gazetesi’ne göre 8 Ocak 2018’de tescil edilen firma, 400 bin TL değerinde sermaye ile kurulmuş, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ndeki ilk ihalesini, kaydını yaptıktan 11 gün sonra 67 bin TL civarındaki ihale ile yapmıştı. Ticaret Sicil Gazetesi’ne kaydını yapmasının 40’ı dolmadan ise peş peşe milyonluk 5 ihale firmaya verilmişti.

KAYYIM ÖDÜLLENDİRMİŞTİ

Mustafa Alp hakkında 31 Mart yerel seçimlerinin ardından HDP’li yönetim tarafından 352 Milyonluk ihalelerde usulsüzlük olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan dönemin Kırsal Yollar Daire Başkanı Sinan Yıldırım ile birlikte soruşturma açılmıştı. Ancak kayyım atanmasının ardından söz konusu isimler ödüllendirilerek, yeni görevlere getirilmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ