Mardin Roj

Kürdistani İttifak’tan Şengal çağrısı

Kürdistani İttifak’tan Şengal çağrısı
  • 18 Ağustos 2021
TSK’nin Şengal ve Sikeniyê Hastanesi’ne yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı kınayan Kürdistani İttifak Çalışması, Türkiye’yi, Şengal halkının iradesine ve Kürdistan’ın statüsüne saygı duymaya çağırdı.
Kürdistani İttifak Çalışması, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının Şengal ve Sikeniyê Hastanesi’ne yönelik saldırısını yaptıkları yazılı açıklamayla kınadı.
Hastane ve sivil yerleşim alanlarını savaş koşullarında bile hedef almanın suç olduğu belirtilen açıklamada, “Uluslararası hukuk ve sözleşmeler açısından yasak kapsamında olup, suçtur. Başta Birleşmiş Milletler (BM) örgütü olmak üzere uluslararası kamuoyunu, bu saldırıya karşı tutum alıp kınamaya çağırıyoruz” denildi.
“Bu saldırı, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin egemenlik alanına, açıktan ve doğrudan yapılmış bir hak ihlalidir” denilen açıklamada, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin saldırıyı kınaması yönünde çağrı yapıldı.
KAZANIMLAR TANINMALI
Yapılan saldırıların Federal Irak hükümetinin bilgisi dışında olmadığına değinen açıklamada, “Türk hükümetini, Şengal halkının iradesine ve Kürdistan’ın statüsüne saygı duymaya çağırmalı. Kazımi hükümeti, Kerkük ve diğer Kürdistani kentlerde sürdürdüğü Araplaştırma politikasının farklı bir versiyonunu, Türkiye hükümetiyle işbirliği içinde Şengal’de izliyor. Irak Federal Hükümetini kendi hava sahasını ihlal eden bu saldırılara karşı tutum almaya çağırıyoruz. AKP hükümetinin, içeride ve dışarıda Kürt halkının kazanımlarının yok edilmesi üzerinden sürdürdüğü politikanın çözüm getirmediğini, Türkiye’nin etrafına örülen duvarlar açıkça göstermektedir. Türkiye’yi, Ortadoğu ile kuracağı ilişki ve barışın köprüsü olan Kürdistan parçalarındaki kazanımları resmen ve fiilen tanımaya çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı.
BİRLİK ÇAĞRISI
Açıklamanın devamında şunlara yer verildi: “Halkımızı ve uluslararası kamuoyunu, IŞİD’in Êzîdî Kürt halkımıza karşı gerçekleştirdiği soykırımın yaralarını sarmaya çalışan Şengal halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz. Kürt siyasal partilere, Afganistan’da yaşanan ve yaşanacakları göz önüne alarak, Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Özerk Rojava’da yaşanacak gelişmelere odaklanarak ve Ulusal İttifakla muhtemel senaryolara karşı hazırlıklı olmaya çağırıyoruz.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ