Mardin Roj

Kürdistani İttifak Heyeti’nin saldırıya uğrayan Kürt işçileri ziyaretine jandarma engeli

Kürdistani İttifak Heyeti’nin saldırıya uğrayan Kürt işçileri ziyaretine jandarma engeli
  • 7 Eylül 2020 13:33 | Son Güncellenme: 7 Eylül 2020 16:14

Sakarya’da ırkçı saldırıya uğrayan aileleri ziyaret etmek için Mardin’e giden Kürdistani İttifak Çalışması’nda yer alan siyasi parti ve oluşumların temsilcileri, askerlerce ailelerin yaşadığı mahalleye sokulmadı. Gerekçe olarak ise “salgın” gösterildi.

Kürdistani İttifak Çalışması içerisinde yer alan siyasi parti ve oluşumların temsilcileri, fındık toplamak için gittikleri Sakarya’da saldırıya uğrayan Kürt işçileri ziyaret etmek üzere yaşadıkları Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Yücebağ Mahallesi’ne gitti. Fakat gidişleri öncesinde İlçe Hıfzısıhha Kurulu kararıyla koronavirüs (Kovid-19) gerekçesiyle alınan kimi yasaklar nedeniyle heyet, aileler ile görüşemedi.

MAHALLE GİRİŞLERE KAPATILDI

Ailelerin yaşadığı Kelekê (Yücebağ) Mahallesi ile bağlı Dêr ve Karasu mezralarına gitmek üzere bu sabah Diyarbakır’dan hareket eden heyetin gelişi öncesinde bölgede sıkı güvenlik önlemleri alındı. Mahallenin girişi bariyerler ve zırhlı araçlarla geçişlere kapatıldı. Görevlendirilen bazı askerlerin üzerine koruyucu elbiseler giydikleri görüldü.

Yol üzerinde iki ayrı noktada oluşturulan kontrol noktalarında araçları durdurulan heyet üyeleri ise, kimlik kontrolünden geçirildi. Buna rağmen mahallenin girişine ulaşan heyetin geçişine “Mahallenin karantinaya alındığı” gerekçesiyle izin verilmedi.

MAHALLEDE VAKA YOK

Heyette yer alan isimlerin ulaştığı mahalle sakinleri ise, karantina kararı alınmasını meşru kılacak bir Kovid-19 vakasının bulunmadığını belirtti.

Engellemeye rağmen aileleri ziyaret etmek isteyen Kürdistani İttifak Çalışması heyetinde yer alan HDP’li milletvekillerinin bu konuda askeri yetkililerle tartışmaları sürüyor. Heyetin mahalleye girişlerine izin verilmemesi halinde bulundukları noktada açıklama yapması bekleniyor.

Aileleri ziyaret etmek isteyen heyet içerisinde Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yetkilileri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP Milletvekili İmam Taşçıer, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Başkanı Sinan Çiftyürek, Azadi Partisi, Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürt Demokratlar Platformu (PDK-Bakur) ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T) temsilcileri yer alıyor. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ