Köyüne dönmesine izin verilmeyen Êzidî Özmen: Sessiz kalmayacağım

Köyüne dönmesine izin verilmeyen Êzidî Özmen: Sessiz kalmayacağım
  • 16 Şubat 2021 14:42 | Son Güncellenme: 16 Şubat 2021 14:43

Midyat’ta 1979’da çıkmak zorunda kaldığı köyüne geri dönmek isteyen ancak her seferinde saldırıya uğrayan Êzidî yurttaş Süleyman Özmen, 2003 yılından beri dönme girişimlerinin engellendiğini söyledi.

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Kfernas (Çayırlı) köyünden 1979 yılında ayrılmak zorunda kalan ancak yıllar sonra köyüne dönmek isteyen Êzidî Süleyman Özmen (65), 12 Şubat’ta saldırıya uğradı. Köyün sahibi olduğunu iddia eden Nizamettin Çelebi ve yakınları ile aralarında korucuların da olduğu grubun saldırısına uğrayan Özmen’in yeniden inşa etmeye çalıştığı evin bahçe duvarı saldırganlar tarafından kepçeyle yıkıldı. Saldırı sonucu kolundan ve bacaklarından yaralanan Özmen, suç duyurusunda bulundu. Hukuki destek talebi ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesine başvuran Özmen, yaşadıklarını anlattı.
‘KÖYÜM İŞGAL EDİLDİ’
Köydeki evini onarıp yerleşmek için gittiğini ve söz konusu kişilerin yanına geldiğini belirten Özmen, aralarında yaşanan tartışmada evine zarar verilmemesini istediğini söyledi. 1979 yılında da baskılar nedeniyle köylerini terk etmek zorunda kaldığını kaydeden Özmen, kendisine baskı ve zulüm edildiğini, kafasına silah dayandığını ifade etti. Özmen, “Bana ‘senin burada bir şeyin yok. Seni öldüreceğim’ dediler” diye vurguladı. Köyden kovulduğunu belirten Özmen, işgale son verilmesini istedi.
DAHA ÖNCE DE SALDIRIYA UĞRADI
2003, 2004 ve 2005 yıllarında da köye dönmek istediği sırada aynı kişilerin saldırısına uğradığını hatırlatan Özmen, o dönem maruz kaldığı saldırı nedeniyle 3 hafta hastanede tedavi gördüğünü söyledi. Bugüne kadar gördüğü baskı ve zulme karşı sessiz kaldığını ancak artık sessiz kalmayacağını sözlerine ekleyen Özmen, “Eğer ki devlet varsa, insan hakları varsa, bunlar cezalandırılmalı” dedi. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ