Korucuların yargılandığı tecavüz davasında 94 yıl hapis cezası

Korucuların yargılandığı tecavüz davasında 94 yıl hapis cezası
  • 6 Nisan 2023 10:04

Dêrahînê’de korucular tarafından sistematik olarak tecavüz edilen ve üvey annesi tarafından da fuhuşa zorlanan S.A.’nın karar duruşmasında mahkeme heyeti, sanıklara toplam 94 yıl 15 gün hapis cezası verdi. 

 

Şirnex’in Qilêban (Uludere) ilçesine bağlı Dêrahînê (Uzungeçit) beldesinde S.A.’yı fuhuşa zorlayan tutuklu üvey annesi Berivan Aydemir ile tecavüz sanıkları tutuklu yargılanan korucu Cengiz Aydemir ve AKP’li Uzungeçit Belediyesi Başkanı’nın korumalarından Sami Yıldız  ile tutuksuz yargılanan Metehan Bayram, Zahide Yıldırım  hakkında açılan davanın karar duruşması Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.Duruşmada tutuklu sanıklar Berivan Aydemir, Cengiz Aydemir ve Sami Yıldız salonda hazır bulundu. Duruşmaya mağdurun ailesi ile avukatları hazır bulundu.

 

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada mütalaa açıklandı. Verilen mütalaada sanıklara ceza istenilerek, tutukluluk hallerinin devam etmesi talep edildi.

 

SANIK TALEPLERİ REDDEDİLDİ

 

Ardından sanıklar Berivan Aydemir, Cengiz Aydemir ile Sami Yıldız dinlenildi. Sanıkların üçü de aynı savunmayı yaparak kendilerine iftira atıldığını iddia etti.

 

MÜVVEKİLİ YERİNE DİĞER SANIĞI KORUDU

 

Cengiz Aydemir’in avukatı İdris Tekas, müvekkili yerine sanıklardan Berivan Aydemir’i savunması dikkat çekti. Avukat, yargılanan sanıkların korucu olduğunu ve kaçma şüphelerinin olmadığının göz önünde bulundurarak, adli kontrol tedbiri ile tahliye edilmesini talep etti.

 

Sanık avukatlarının savunmaları ardından mağdur avukatı ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı da sanıkların ayrı ayrı cezalandırılmasını talep etti.

 

SANIKLARA TOPLAM 93 YIL 8 AY CEZA

 

Ardından mahkeme heyeti duruşmaya 5 dakika ara verdi. Verilen ara ardından mahkeme heyeti sanıklardan Cengiz Aydemir’e nitelikli cinsel istismardan 13 yıl 4 ay ve kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma suçlamasından 5 yıl hapis cezası, Berivan Aydemir’e zincirleme Çocuğu nitelikli cinsel istismarından 25 yıl, kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma ve fuhuşa zorlama suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapis  cezasına çarptırılmasına, Sami Yıldız’a da aynı suçlamadan 25 yıl ve kişiyi hürriyetinden bırakma suçlamasından 9 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmasına, aynı dosyadan tutuksuz yargılanan Metahan Bayram’a kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçlamasından 2 yıl 6 ay, sanıklardan tutuksuz yargılanan Zahide Yıldırım’a da çocuğun cinsel istismarı suçlamasından 3 yıl ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçlamasından 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

 

Öte yandan dosyada yargılanan Onur Yıldız dosyası ayrıldı.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ