Mardin Roj

Korucular asırlık ağaçları kesiyor

Korucular asırlık ağaçları kesiyor
  • 26 Temmuz 2021 11:16

Besta Bölgesinde korucuların eliyle asırlık ağaçların kıyımı sürüyor. 

 

 

 

Şırnak ve Siirt kentleri arasında bulunan Besta Bölgesinde aylardır başlayan ağaç kıyımı sürüyor. Yaz aylarının başlamasıyla başta Mêrg û Mar alanı olmak üzere birçok alanda çıkarılan yangınlar nedeniyle on binlerce ağaç küle döndü. Geniş bir bölgeyi kapsayan Besta’nın Sêrê Rê alanında ise asırlık palamut ağaçları korucular eliyle kesiliyor. Yaz aylarıyla birlikte bölgede yüz binlerce ağaç kesilip yakılırken, hiçbir müdahalede bulunulmaması dikkati çekiyor.
TRAKTÖRLERLE TAŞINIYOR
Ajansımıza ulaştırılan görüntülerde Besta’nın Sêrê Rê alanına dolmuşlarla götürülen korucular, bölgede bulunan asırlık palamut ağaçlarını kesiyor. TIR’ların gidemediği alanlarda kesilen ağaçlar tomruk haline getirilip traktörlere yükleniliyor ve oradan başka bir alana taşınarak toplanıyor. Ardından da TIR’lara yüklenilip farklı kentlere götürülüyor. Bölgede rutin bir hal alan ağaç kıyımı kesintisiz devam ediyor.
‘TIRAŞLAMA’ AÇIKLAMASI YAPILMIŞTI
Haziran’da, Şırnak Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Cudi Dağı’ndaki ağaçların kesilmesine ilişkin “tıraşlama” açıklaması yapılmıştı. Müdürlük, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü ve Şırnak Orman İşletme Müdürlüğü’nün çalışmaları kapsamında Şırnak ili genelinde ormanlık alanların “rehabilite edilmesi”, “tıraşlanma” ve “seyreltme” çalışmalarının belli bir plan dahilinde yerine getirildiğini ileri sürmüştü. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ