Korucubaşı cinayetinde verilen kararı Meclis gündemine taşıdı

Korucubaşı cinayetinde verilen kararı Meclis gündemine taşıdı
  • 4 Ekim 2022 16:51

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Musa Çelik’in korucubaşı Şükrü Akçay tarafından öldürülmesine dair davada verilen kararı Meclis gündemine taşıdı.

Mardin’in Midyat ilçesinde çoban Musa Çelik’in korucubaşı Şükrü Akçay ve kardeşleri tarafından öldürülmesine dair görülen davada verilen karar Meclis gündemine taşındı. HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Pero Dündar’ın soru önergesi şu şekilde;

“Tarihte benzeri uygulamalar var olmasına rağmen 1985 yılı itibariyle bugünkü formuna kavuşan “kamu güvenliğini sağlama” görev tanımlı geçici köy koruculuğu sistemiyle birlikte, Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı illerde korucuların karıştığı çok sayıda köy yakma, cinayet, yargısız infaz, cinsel şiddet, gasp, soygun, işkence, zimmet, uyuşturucu ticareti ve daha birçok suç işlenmiştir. 2016 yılında yapılan düzenlemeler ile güvenlik koruculuğu adını alan bu yapılanmayla korucuların direkt veya dolaylı olarak karıştığı suçlara her geçen gün bir yenisi eklenmektedir.

Musa Çelik, Mardin’in Midyat ilçesinde 21 Kasım 2021’de, alacağını istediği için korucubaşı Şükrü (Şirin) Akçay ve iki kardeşi tarafından devletin verdiği “kalaşnikof” marka silah ile öldürülmüştür. Sosyal medyada uzun namlulu silahlarla bir nevi tehditler savurduğu videolarını sık sık paylaşan Şükrü Akçay, Çelik cinayeti davasının bir duruşmasında cinayeti “devlet adına” işlediklerini açıkça belirterek hiçbir pişmanlık göstermemiştir.

Mağdur tarafın hiçbir talebinin mahkeme heyeti tarafından yerine getirilmediği davanın karar duruşmasında, Şükrü Akçay hakkında heyetin takdir yetkisiyle yapılan indirimler sonucunda “haksız tahrik altında kasten adam öldürme” suçundan 12 yıl 6 ay ceza verilmiştir. Silahla rastgele ateş ettiğini ikrar etmesine rağmen faillerden Veysi Akçay, hakkında 1 yıl 8 ay ceza verilerek tahliye edilmiş, bir diğer fail Mahsum Akçay ise beraat ettirilmiştir. Kararın ardından korucubaşı Şükrü Akçay mahkeme heyetine bozkurt işareti yaparak “teşekkürlerini” iletmiş mağdur yakınlarını ise tehdit etmiştir

Tüm bunlardan hareketle, Musa Çelik cinayetinin sebebinin esasında koruculuk sistemi olduğunu ve Şükrü Akçay’a verilen ödül mahiyetindeki cezayla “cezasızlık politikasının” sürdürüldüğünü çok net bir şekilde görmekteyiz.

 

Bu bağlamda;

1.)    Şükrü Akçay ve iki kardeşi tarafından öldürülen Musa Çelik davasının neredeyse cezasızlıkla sonuçlandırılması konusunda Bakanlığınızca bir inceleme başlatılacak mıdır?

2.)    Şükrü Akçay’ın devletin verdiği silahla cinayet işlemesinin ardından kendisine ödül gibi bir ceza verilmesi, kendisine verilen bir “yanındayız” mesajı mıdır?

3.)    Korucuların işlediği cinayetlerin ve daha birçok suçun ardından mahkeme heyetleri tarafından gerekli tahkikatların yapılmamasının sebebi nedir?

4.)    2015 yılından itibaren korucular tarafından işlenen cinayetlerin sayısı kaçtır? Failler hakkında uygulanan cezalar nelerdir?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ