Korona günlerinde Midyat’ta su sorunu; İnsanlar su bulmak için çeşme ya da kuyulara gidiyor

Korona günlerinde Midyat’ta su sorunu; İnsanlar su bulmak için çeşme ya da kuyulara gidiyor
  • 18 Nisan 2020 08:19

Koronavirüse karşı “Evde kalın” çağrılarına rağmen bir haftadır suyu kesilen Midyat’a bağlı Cumhuriyet Mahallesi’ndeki yurttaşlar, çeşme ya da kuyulara giderek su ihtiyacını gidermeye çalışıyor. Yurttaşlar defalarca yaptıkları başvuruların ise sonuçsuz kaldığını belirtiyor.

Koronavirüs nedeniyle şimdiye kadar 8 mahallesi karantinaya alınan Mardin’de “Evde kal” çağrılarına rağmen yurttaşlar dışarı çıkmak zorunda kalıyor. Bu yerlerden biri olan Midyat ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi’ne bir haftadır su verilmediği öğrenildi. 6 bin civarında nüfusu olan mahallede yurttaşlar, Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (MARSU) verdikleri dilekçeler ve yaptıkları şikayete rağmen sorunun devam ettiğini aktardı.

Koronavirüs nedeniyle tedirgin olduklarını ama su ihtiyacı için çeşme ya da kuyulara gitmek zorunda kalan yurttaşlar, su sorununun bir an önce çözülmesini istedi.

‘Evde kalın’ diyorlar ama su vermiyorlar’

Mahalle sakinlerinden Çelik Şirin, tepkisini şu sözlerle gösterdi: “Her sene aynı şeyi yaşıyoruz. Sularımız kesiliyor, bir hafta gelmiyor. Sonra bir günde iki saatliğine veriyorlar. Depoları doldurmak için yeniden kapatıyorlar. Daha önce defalarca dilekçe verdik, şikayette bulunduk ama bir şey yapılmadı. Belediyeyi arıyoruz, ‘geleceğiz’ diyorlar, bir ay sonra geliyorlar. İnsanlar bu virüs günlerinde su bulmak için komşularına ya da çeşme başlarına gidiyor. İnsanlara ‘evde kalın’ diyorlar ama su vermiyorlar. Bu insanlar nasıl susuz evde kalacak? Evlerinde depoları olan insanların suyu bittiğinde bu sefer de çeşmelere gidip sularını alıyorlar. Burası Midyat’ın en büyük mahallelerinden biri ama her sene aynı çileyi çekiyoruz.”

Jin News

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ