Kobanê Davası’nda bir mahkeme üyesi daha görevden alındı

Kobanê Davası’nda bir mahkeme üyesi daha görevden alındı
  • 29 Kasım 2021 12:52

Kobanê Davası’na bakan Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin üyelerinden biri daha değiştirildi.

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları karşısında 6-8 Ekim’de gerçekleştirilen eylemler gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları ve HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 21’i tutuklu 108 ismin hakkında açılan Kobanê Davası’nın 7’nci duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye başladı.
MAHKEME ÜYELERİNDE DEĞİŞİKLİK
Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmada mahkeme heyetinden bir üyenin daha değiştirildiği görüldü.
YOĞUN KATILIM
Duruşmaya, Mardin, Diyarbakır, Batman, İzmir ve Urfa Baro başkanlarının yanı sıra Ankara ve çeşitli kentlerden Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Adalet İçin Hukukçular, Demokrasi İçin Hukukçular, Hukuk Dayanışması ve Toplumsal Hukuk’tan çok sayıda avukat katıldı. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ve milletvekilleri Züheyla Gülüm, Şevin Coşkun, Ömer Faruk Gergerlioğlu, HDP Ankara il ve ilçe yönetici ve üyeleri ile Bursa’dan çok sayıda kişi katıldı.
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmaya Sincan Cezaevi’nde tutulan siyasetçiler hazır bulunurken, farklı cezaevlerinde tutuklu olan siyasetçiler ve tutuksuz yargılanan siyasetçiler ise Kocaeli, İstanbul ve Edirne’den Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) duruşmaya bağlandı.
Dosyaya eklenen evrakları okuyan mahkeme başkanı, haklarında dava açılan siyasetçilerin milletvekili oldukları dönemde Meclis’te yaptıkları konuşmaların mahkemeye iletilmesi için yazılan müzekkereye cevap verildiğini ifade etti. Dava avukatlarının duruşma periyotlarının yeniden düzenlenmesi talebinin reddi üzerine mahkeme heyeti hakkında Hakim ve Savcılar Kurulu’na (HSK) yaptıkları şikayet başvurusu da dosyaya eklendi.
Mahkeme başkanı, talimat mahkemelerinde “müşteki” sıfatıyla ifadesi alınan kişilerin beyanlarına dair de bilgileri okudu. Mahkemeye 47 kişinin “müşteki” sıfatıyla alınan ifadeleri “alındı okundu” denilerek dosyaya eklendi. Buna göre 47 kişiden sadece 10’u şikayetçi olduğunu ve katılma talebinin bulunduğu ifade ederken, 31 kişi şikayetçi olmadığını ve katılma talebinin bulunmadığını belirtti. 6 kişi ise şikayetçi olduğunu ama katılma talebinde bulunmadığını belirtti.
MAHKEMEYE DOĞRUDAN MÜDAHALE 
Gelen evraklara dair iddia makamından görüşünü alan mahkeme başkanı, avukatların beyanlarını almadı. Bunun üzerine söz alan Cihan Aydın, “Bize de söz vermeniz gerekiyor, birçok belge girdi dosyaya. İddia makamından sordunuz ancak bize de sormanız gerekir” dedi. Mahkeme başkanı, gelen evrakların bir kısım müştekiye dair olduğunu belirterek söz hakkı vermek istemedi. Bunun üzerine Aydın ısrar ederek söz aldı. Aydın, “Heyetinizde bir değişiklik daha var. Daha önce bir mahkeme başkanı görevden azledildi. Şimdi ikinci bir üye daha var. Daha 10 ay olmadan iki üye bu mahkemeden azledildi. Katılan taraf Adalet Bakanı mahkeme heyetine doğrudan müdahale ederek iki yargıcı görevden aldı. Sizin ne kadar orada oturacağınızı da bilmiyoruz. Yeni üyenin nasıl geldiği konusunda da hem müvekkillere hem de bize açıklama yapmalısınız. Bu heyet değişikliğini bilmek zorundayız. ‘Mahkeme başkanı neden görevden alındı’ diye sorduk. Siz buna gerek yok dediniz, muhtemelen yeni üyeye dair de cevap vermeyip gerek yok diyeceksiniz” dedi.
‘BELGELER EGM TARAFINDAN HAZIRLANDI’
Bir dizi belgenin okunduğunu belirten Aydın, “Hiçbirini kabul etmiyoruz. Bu bilgi ve belgelerin tamamı davanın katılanı olan Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı personeli tarafından hazırlanıp bu dosyaya gönderilen bilgi ve belgeler. Bunların güvenilirliği son derece şüpheli. Katılanların lehe delil toplama gibi bir yükümlülüğü yok. Bu belgeleri kabul etmemiz ve bu belgeler üzerinden müvekkillerimizin itham edilmesini kabul etmiyoruz. Bunları geri gönderin ya da dosyadan çıkarın veya katılan olarak dosyadan çıkacaklar. Yoksa bu yargılama bu şekilde sürmez. Biz buna ortak olmayız, bu hukuksuzluğa, haksızlığa ortak olamayız. Siz bunları dosyaya koydunuz ama biz buna dair de her birinin tek tek tartışacağız” ifadelerini kullandı.
YENİ ÜYE DOSYAYI OKUDU MU?
Yeni üyenin bu dosyayı gerçekten okuyup okumadığını da soran Aydın, “Buna dair tutanakta bir şey yok. Yeni üye ne kadar yeni, bu davanın hangi aşamasında beri içinde? Duruşmalarda yapılan itirazların ne kadarına hakim bilmiyoruz. Bu bile yargılamanın ne kadar mevzuata aykırı yürütüldüğünü gösteriyor. Bu konuda da mahkeme başkanı olarak bizleri ve müvekkillerimize bilgi verme yükümlülüğünüz var. Bunu talep ediyoruz” diye belirtti.
Kobanê Davası savunmalarla devam ediyor.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ