Mardin Roj

Kızıltepelilerden kayyum tepkisi: Oylarımızı kaymakama vermedik

Kızıltepelilerden kayyum tepkisi: Oylarımızı kaymakama vermedik
  • 05 Kasım 2019

Kızıltepe Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz’ın görevden alınmasını “kumpas” olarak değerlendiren ilçe seçmeni, kayyum atanmasına da “Halk sandıkta cevap verecektir” diyerek tepki gösterdi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yüzde 70,5 oy oranıyla kazandığı Mardin’in Kızıltepe Belediyesi Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz dün görevden alınarak, yerine İlçe Kaymakamı Hüseyin Çam kayyum olarak atandı. Mardin Valiliği, Yılmaz’ın 2014 yılına ait bir kovuşturma dosyası ile Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bu yıl “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla başlatılan 2 ayrı soruşturmadan kaynaklı görevden uzaklaştırıldığını söyledi. Uygulamayı “gasp” olarak değerlendiren seçmenler, kayyum atanmasına tepki gösterdi.

‘HALK İRADESİNE DARBE’

Yurttaşlardan Hakim Erdem (34), uygulamayı “halk iradesine yapılmış bir darbe” olarak değerlendirerek, “Bu antidemokratik bir uygulamadır. Faşizmin sıradanlaştırılmaya çalışılmasıdır. Sadece HDP’li belediyelere kayyum atanıyor. Bu siyasi bir karardır” diye belirtti.

‘FAŞİZM VE ZORBALIKTIR’

“Kayyum faşizm ve zorbalıktır” diyerek tepkisini dile getiren Osman Sarıboğa (80), kayyumlara karşı mücadele edeceklerinin altını çizdi. Sarıboğa, “Hiç kimseden korkmuyoruz. Bu zorbalığı asla kabul etmeyeceğiz. Sonları gelmiş. Bunun için her yere saldırıyorlar. Kürtleri yok etme üzerine politika izliyorlar. 4 parça Kürdistan’da Kürtleri yok etme üzerine politika izliyorlar. Bu faşist düzene karşı asla boyun eğmeyeceğiz” dedi.

‘OYLARIMIZI KAYMAKAMA VERMEDİK’

Kızıltepe Belediyesi’ne 2016 yılında kayyum atanmasını hatırlatan Mahmut Şeyran (65), uygulamayla HDP’nin kriminalize edilmek istendiğini söyledi. Kayyumun hukuksuz olduğunu kaydeden Şeyran, “Biz belediye eşbaşkanlarımızı kendi özgür irademizle verdiğimiz oylarla seçtik. İrade bizimdir. Bizler oylarımızı kaymakama vermedik. Bugün yapılan zulümdür, zorbalıktır. Eğer bu zülüm ve zorbalık Türkiye’nin Anayasası’nda varsa haklılar. Ama bu hiçbir anayasada yoktur. Ben oy verdiğim kişiyi makamında görmek istiyorum” diye konuştu.

Belediyelerin halka hizmet alanı olduğunu ifade eden Şeyran, “Burası TOMA’ların, akreplerin, polislerin ve askerlerin yeri midir? Adalet, eşitlik ve kardeşlik böyle mi yapılıyor?” diye sordu.

‘SANDIKTA CEVAP VERECEĞİZ’

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimler öncesi HDP’li adaylara yönelik tehditlerini anımsatan Yüksel Elik (60), “Her seferinde bir bahane bularak kayyum atanıyor. Onlar böyle saldırdığı müddetçe, biz daha fazla çoğalacağız. Kürtleri yok etmek istiyorlar ama edemeyecekler” ifadelerini kullandı.

Kayyum atamasını halk iradesine yönelik “Darbe” olarak değerlendiren Umran Kasap ise, “Halk cevabını sandıkta verecektir” diyerek tepki gösterdi.

‘DEVLET GASP ETTİ’

“Kızıltepe Belediyesi devlet tarafından gasp edildi” diyen Selman Badilli de, “Bu halka karşı bunun yapılmaması lazımdı. Çünkü halkın kendi kararıdır. Halkın iradesine saygı duyulması gerekir. Bu antidemokratik uygulamadır. Sadece Kızıltepe’de değil hiçbir yerde yapılmaması gerekiyor. Kayyuma karşıyız” şeklinde konuştu.

Belediye eşbaşkanlarının görevden alınmasını “Kumpas” olarak değerlendiren Badilli, “Madem kayyum atayacaktınız neden bu insanların adaylık başvurularını kabul ettiniz? Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) adaylıklarını kabul etmemesi gerekirdi. Eşbaşkanlarımız aday olduklarında siyasi bir sıkıntılarının olmadığı söylendi” dedi. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ