Mardin Roj

Kızıltepeli yüzde 98 engelli Serdar ‘tehlikeli’ görülüp, cezaevinde tutuluyor

Kızıltepeli yüzde 98 engelli Serdar ‘tehlikeli’ görülüp, cezaevinde tutuluyor
  • 06 Ağustos 2022

Emniyet, ATK’nin “cezaevinde kalamaz” yüzde 98 engelli hasta tutuklu Serdal Yıldırım’a ilişkin başvuruya “Toplum güvenliği bakımından tehlikeli” yanıtını verdi. 

 

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi, yüzde 98 engelli hasta tutuklu Serdal Yıldırım’a ilişkin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na infaz erteleme başvurusuna Kızıltepe Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’nin verdiği yanıtı paylaştı. Emniyetin Metris R Tipi Cezaevi’nde tutulan belden aşağısı yüzde 98 engelli raporu olan ve Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) hakkında “cezaevinde kalamaz” raporu verdiği hasta tutuklu Yıldırım için “Toplum güvenliği bakımından tehlikeli” yanıtı verildiği belirtildi.

 

 

 

ÖHD’nin sanal medya hesabında emniyetin verdiği yanıta ilişkin şu ifadeler yer aldı: “Serdal Yıldırım adlı şahsın tutuklu bulunduğu suç ve bu suç sebebiyle herhangi bir pişmanlık sergilememesi ya da suç işleyemeyeceği yönünde bir kanaat bulunmadığından hükümlünün hastalık nedeniyle cezasının ertelenmesi toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturabileceği tarafımızca değerlendirilmiştir.”

 

 

 

“Kızıltepe Emniyet Müdürlüğü alenen suç işliyor” diyen ÖHD, “Yaşanan olası bir can kaybından 1’inci derecede sorumlu olacaktır” diye belirtti.

 

 

 

HUKUKİ OLMAYAN RAPOR

 

 

 

Serdal Yıldırım’ın 3 ay gibi bir sürede 85 kilogramdan 57 kilograma düştüğünü hatırlatan ÖHD, paylaşımında yapmış oldukları infaz erteleme başvurusunda savcılığın “toplum güvenliği araştırması” şeklinde Kızıltepe Emniyet Müdürlüğü’ne müzekkere yazdığını aktardı. ÖHD, “TEM, ‘Sağlık raporları sunulsa da mahpusun kitle iletişim araçları ile suç işleyebileceğini, Kızıltepe’nin sınır bölgesi olduğu ve mahpusun pişmanlık duymadığı gerekçeleri ile tahliye edilmesinin riskli olduğunu’ söylemiştir. Müvekkillerimiz Serdal Yıldırım, ATK raporuna ve ağırlaşan sağlık durumuna rağmen emniyetin bu soyut beyanlar içeren, hiçbir hukuki ve mantıksal dayanağı olmayan raporu üzerine tutulmaya devam etmektedir. Açıkça belirtiyoruz ki müvekkilimiz Serdal Yıldırım’ın yaşamında meydana gelebilecek kötü bir gelişmeden Bakırköy C. Başsavcılığı, Kızıltepe Emniyet Müdürlüğü ve henüz bireysel başvurumuzda nihai karar vermeyen Anayasa Mahkemesi sorumlu olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

ÖHD, emniyet hakkında kullandıkları ifadelere ilişkin suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ