Mardin Roj

Kızıltepeli tutuklu: Darp edildik, ‘Ne mutlu Türküm Diyene’ demeye zorladılar

Kızıltepeli tutuklu: Darp edildik, ‘Ne mutlu Türküm Diyene’ demeye zorladılar
  • 2 Eylül 2020 11:45 | Son Güncellenme: 2 Eylül 2020 11:46

Şakran Cezaevi’ndeki 6 tutuklunun gardiyanlar tarafından üzerlerindeki elbiseler çıkartılarak darp edildiği ve “Ne mutlu Türküm diyene” demeye zorlandıkları aktarıldı. Kızıltepeli tutuklu yaşadıklarını anlattı.

İzmir Aliağa’da bulunan Şakran 1 No’lu Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan 6 kişinin, koğuşlarının değiştirilmesini kabul etmemesi sonrası gardiyanlar tarafından darp edildiği bildirildi. Darp sonucu tutukluların vücutlarının çeşitli yerlerinde morluk ve yaralar oluştuğu aktarıldı.

DARP RAPORUNA ENGEL

Darp edilen tutuklulardan Mardin Kızıltepeli olan Barış İldem, yaşananları telefonla görüştüğü yeğeni Kadri Süer’e anlattı. Süer, koğuş değişikliği üzerine yaşanan tartışma üzerine tutukluların darp edildiğinin dayısı tarafından kendisine söylendiğini paylaştı. Dayısının alnında yaralar ve kollarında şişme oluştuğunu, çene kemiğinin ise yerinden çıktığını belirten Süer, dayısının konuşmakta zorluk çektiğini söyledi.

Diğer tutukların da benzer durumda olduklarını dile getiren Süer, dayısının kendisine, “Darp esnasında ‘Ne mutlu Türküm diyene’ diye bağırmaya zorladılar. Bunu kabul etmedik. Bunun üzerine daha fazla darp ettiler. Bizi çıplak hale getirip, darp etmeye devam ettiler. Darp raporu almak için hastaneye götürülmek istendik. Ancak hastane sevkimiz yapılmadı. Şu an 13 kişi 3 kişilik koğuşta tutuluyoruz” dediğini ifade etti.

Dayısının bir ay kadar önce de hastaneye sevk edildiği sırada jandarma tarafından darp edildiğini ve darp raporu alarak şikayetçi olduğunu söyleyen Süer, jandarmanın da dayısı hakkında şikayetçi olduğunu ve soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

İldem’in avukatı Suat Çetinkaya ise, aile ile yaptığı görüşme sonrası durumdan haberdar olduklarını ve konuya dair suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

CEZAEVİ BİLGİ VERMEDİ

Konuya ilişkin telefon üzerinden görüştüğümüz bir cezaevi yetkilisi, bilgi veremeyeceklerini ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurulması gerektiğini ifade etti. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ