Mardin Roj

Kızıltepe’deki tecavüz sanığı Osman Ç. beraat ettirildi

Kızıltepe’deki tecavüz sanığı Osman Ç. beraat ettirildi
  • 22 Aralık 2021

Kızıltepe’de 17 yaşındaki yeğenine tecavüz suçlamasıyla yargılanan Osman Ç., mahkeme tarafından beraat ettirildi. Dosya avukatlarından Dilan Koç, “Türkiye’de artık hiçbir kadın ve çocuk güvende değil” diyerek, istinafa başvuracaklarını belirtti. 

İsviçre’den akraba ziyareti için Temmuz 2020’de Mardin’in Kızıltepe ilçesine gelen 17 yaşındaki yeğeni Z.Ç.’ye tecavüz suçundan yargılanan Osman Ç. hakkında “Nitelikli cinsel istismar” suçundan açılan davanın dördüncü duruşması Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi görüldü. Olayın ardından tutuklanan ancak 13 Ocak’ta mahkeme kararıyla tahliye edilen ve cezaevi kapısında davul zurna ile karşılanan Osman Ç., bu duruşmaya da katılmadı. Sanığın avukatının da katılmadığı duruşmada, Z.Ç.’nin avukatları salonda hazır bulundu.
SAVCIDAN MÜEBBET TALEBİ 
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada, önceki celsede verdiği mütalaasını yineleyen savcı, suçun sabit olduğu gerekçesiyle sanığın kan bağı olan kişiye dönük “Nitelikli cinsel istismar” suçundan müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.
MAHKEMEDEN BERAAT 
Z.Ç.’nin avukatları da savunmada, sanığın mütalaa kapsamında cezalandırılmasını istedi. Verilen aranın ardından mahkeme, “Suçun sabit olmadığı” ve “delil yetersizliği” iddiasıyla sanığın beraatına karar verdi.
SABİT DELİLLERE RAĞMEN BERAAT
Duruşmanın ardından Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmelerde bulunan Mardin Barosu Kadın Hakları Merkezi avukatlarından Dilan Koç, hem sanığın hem de avukatının katılmadığı duruşmada kararın verildiğini ve sabit deliller olmasına rağmen beraat edildiğini belirtti. Koç, kararı ise derin bir üzüntü ve öfkeyle karşıladıklarını söyledi.
İddia makamının mütalaasında ceza verilmesi için yeterli delil olduğu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına atıf yapıldığı ve çocuğun akli dengesinin yerinde olduğunun vurgulanmasına rağmen verilen karara ilişkin Koç, şöyle devam etti: “Bizce sanığın işlediği suç çok net şekilde ortadadır. Mağdurun beyanları hiçbir aşamada çelişki götürmemektedir. Çok açık şekilde kendini ifade etmiştir. Adli Tıp raporunun olması, tanıkların olmasına rağmen burada beraat kararı verilmiştir.
HİÇBİR ÇOCUK GÜVENDE DEĞİL 
Bu karar sadece bizim müvekkilimiz özelinde verilen bir karar değildir. Tüm Türkiye’de yine cezasızlık politikasının hüküm sürdüğünü ve artık hiçbir kadının ve hiçbir çocuğun güvende yaşamayacağının göstergesidir. Zira mahkeme heyetlerinin vermiş olduğu bu kararlar bu suçu işlemeye yönelik sanıkları, failleri cesaretlendirmektedir. Biz bu açıdan kararın hatalı ve kötü bir karar olduğunu düşünüyoruz. İstinaf sürecine başvuracağız. Bu dosyanın takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildirmek isteriz.” (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ