Mardin Roj

Kızıltepe’deki taşımalı eğitim sorunu Meclis gündemine taşındı

Kızıltepe’deki taşımalı eğitim sorunu Meclis gündemine taşındı
  • 06 Ocak 2022

Kızıltepe’de taşımalı eğitimde yaşanan sorunlar Meclis gündemine taşınarak, Ebru Günay tarafından soru önergesi verildi.

 

Mardin Kızıltepe ilçesinde taşımalı eğitimde yaşanan sorunlar Meclisin gündemine taşındı. HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in cevaplaması istemi ile soru önergesi verdi.

 

Ebru Günay tarafından verilen soru önergesi şu şekilde;

 

“Mardin’in Kızıltepe ilçesinde köylerde yaşayan ve “taşımalı eğitim sistemi” ile ilçe merkezindeki okullarda eğitim gören öğrenciler, yaklaşık 500 servis ile okullarına taşınmaktadırlar. Evlerinden kilometrelerce uzaklıktaki okullara öğrencilerin taşınması konusunda sürekli olarak problemler meydana gelmektedir. Yaşanan bu problemlerden bir tanesi de okul taşıtlarında kapasitenin üzerinde öğrenci taşınmasıdır. 14 kişilik araçlarda, 20-25 öğrenci yolculuk yapmak zorunda kalmaktadır. Basına yansıyan iddialara göre okul listelerinde görünen araç sayısından daha az araç olmasının sebebi öğrencilerin taşınması için yapılan ihalelerin verildiği firmaların taşıma işini daha düşük bedellerle taşeron firmalara vermesidir.
Kapasite üzeri öğrenci taşınması yakın zamanda öğrencilerin servis araçlarında çektiği görüntülerle medyaya yansımış ve öğrencilerin Kızıltepe ilçe merkezine taşındığı 35 kilometre mesafedeki Tolik (Kaynarca) köyünde, yaklaşık 200 öğrenci 5 servis aracıyla taşındığı anlaşılmıştır. Sabah 06.00’da evlerinden çıkan öğrenciler 17.00-18.00 saatleri arasında evlerine dönebilmektedirler.
Çocuklarının can güvenliklerinden endişelenen aileler defalarca Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurmuş olsalar da şikâyetleri dikkate alınmamış ve bu ailelerde daha ciddi endişelere yol açmıştır.

Bu bağlamda;

1- Mardin’in Kızıltepe ilçesinde köylerde yaşayan ve “taşımalı eğitim sistemi” ile ilçe merkezindeki okullarda eğitim gören öğrencilerin taşınması esnasında yaşanan bu sorunlardan Bakanlığınız haberdar mıdır?

2- Öğrencilerin can güvenliklerini tehlikeye atacak şekilde 14 kişilik araçlarda 20-25 öğrencinin taşınması konusunda yaşanan soruna dair bir çözümünüz var mıdır?

3- Çocuklarının yaşadığı durumlardan kaynaklı endişeli olan ailelerin şikâyetleri konusunda muhatap bulamamaları ve şikâyetlerinin dikkate alınmamasının gerekesi nedir?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ