Mardin Roj

Kızıltepe’deki okullarda seçmeli ders ayrımcılığı: Suç duyurusu yapılacak

Kızıltepe’deki okullarda seçmeli ders ayrımcılığı: Suç duyurusu yapılacak
  • 18 Ocak 2022 21:57

Kızıltepe’de seçmeli ders formları bazı okullarda verilmezken, kimi okullarda ise öğrencilere önceden işaretlenmiş formlar verildi. Eğitim-Sen suç duyurusu yapacağını açıkladı. 

 

Okullarda Kürtçe seçmeli derslerin tercih edilmesi için kampanyalar devam ederken, Kürtçe’nin en yoğun konuşulduğu ve okullarda en fazla tercih edildiği kentlerin başında gelen Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kimi okullarda seçmeli ders formları dağıtılmadığı tespit edildi. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Mardin Şubesi yaptığı tespitlerde Kızıltepe Süleyman Demirel Ortaokulu ile İstiklal Ortaokulu’nda formların dağıtılmadığı ortaya çıktı. Formları dağıtmayan okul idaresinin öğrenciler yerine kendilerinin tercihleri belirlediği tespit edildi.

 

Ayrıca yapılan tespitler sonucunda Cumhuriyet Ortaokulu’nda ise, formların okul idaresi tarafından tercih bölümlerinin işaretlenerek, öğrencilere dağıtıldığı belirlendi.

 

Konuya dair açıklama yapan Eğitim Sen Mardin Şubesi, “Mardin’de Kürtçe düşmanlığını kendilerine görev edinmiş okul idarecileri suç işlemektedir” dedi. Sendika açıklamasında sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ