Mardin Roj

Kızıltepe’deki barış yürüyüşünde muhatap işaret edildi

Kızıltepe’deki barış yürüyüşünde muhatap işaret edildi
  • 01 Eylül 2021

Kızıltepe’de gerçekleştirilmek istenen barış yürüyüşüne izin verilmeyince basın açıklaması yapıldı. Yürüyüşte konuşan Ebru Günay, barış için Öcalan ile görüşme çağrısı yaptı.

 

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısı ile Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Emek ve Demokrasi Platformu tarafından yürüyüş düzenlenmek istendi. Kızıltepe Öğretmenevi önünde aralarında Mardin Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile HDP Mardin Milletvekilleri Ebru Günay ile Pero Dündar’ın da olduğu yüzlerce kişi bir araya geldi. Yürüyüş güzergahı polisler tarafından bariyerler ve zırhlı araçlarla kapatılırken, toplanan kalabalık pankartlar açarak sloganlar eşliğinde açıklama yaptı.

 

 

HDP’li Ebru Günay yaptığı konuşmada yapmak istedikleri yürüyüşün engellenmesine tepki göstererek açıklamasına başladı. Barış taleplerinin hiçbir engel tanımayacağını dile getiren Günay, özgürlük talepleri ile barış yürüyüşünün mutlaka sonuca ereceğini söyledi. İktidarın uygulamaları ile savaş, talan ve rant politikalarını gizlemeye çalıştığını ifade eden Günay, “Bizler savaşa karşı yaşamı, tecride karşı özgürlüğü her yerde savunmaya devam edeceğiz. Bizler savaş politikalarına karşı Suriye’den Libra’ya, Afganistan’dan Irak’a, Afrika’dan Kürdistan’a uygulanan savaş politikalarına barış mücadelesini yükselteceğimize, buradan bir kez daha söz veriyoruz” dedi. İktidarın savaştan, ranttan ve ölümden beslendiğine vurgu yaptığını kaydeden Günay, “Barışın en büyük mimarı, barışın en büyük savunucusu İmralı’da Sayın Öcalan’dır. Sayın Öcalan bu topraklarda barış mücadelesini temsil ediyor. Dolayısı ile gelişecek olan her barış adımında her mücadelenin muhatabı olan barış mücadelesinin muhatabı olan Sayın Öcalan’la tekrardan görüşmeler başlatılmalı” diye konuştu.

 

 

Günay, bulundukları her yerde barış mücadelesini vermeye devam edeceklerini ve barış mücadelesinin kazanacağını kaydederek, barış dolu günler diledi.

 

 

Günay’ın ardından Emek ve Demokrasi Platformu adına Aydın Aslan açıklama yaptı. Aslan, insan hakları ve demokratik değerlere aykırı tüm uygulamalara karşı barış sürecinin başlatılması gerektiğini dile getirerek, mücadele etmeye sürdüreceklerini söyledi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ