Kızıltepe’de Yüzlerce Kişi Barış İçin Yürüdü

Kızıltepe’de Yüzlerce Kişi Barış İçin Yürüdü
  • 1 Eylül 2022 20:03

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Kızıltepe’de bir araya gelen yüzlerce kişi sloganlar eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi.

 

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Emek Demokrasi Platformu, Barış Anneleri Meclisi, HDP ve Özgür Kadın Hareketi (TJA/Tevgera Jinen Azad) öncülüğünde yürüyüş düzenlendi. Kızıltepe KESK binası önünde başlayan yürüyüş, Kızıltepe Öğretmenevi önüne kadar devam etti. Yürüyüş sırasında kitle “Bijî Aşitî”, “Bijî berxwedana Zindanan” ve “Savaşa Hayır Barış Hemen Şimdi” sloganları attı. Özgürlük Meydanında kitle daha da büyürken, zılgıtlar eşliğinde Öğretmenevi önüne ulaşıldı.

Burada “Li hember Şer serî rake, jiyana azad ava bike” ve “Şer mirin e, aştî jiyan e. Aştîye biparêze” pankartlarıyla beraber dövizler açıldı.

Ardından Mardin Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklama yapan Dönem Sözcüsü Mehmet Emin Özel, egemenlerin Kürt sorununda; ölüm, kan ve gözyaşı dışında bir sonuç üretmeyen savaş odaklı politikalarda ısrar ettiğini belirterek, “Bedelini egemenler, ittifak bloğu etrafında kümelenmiş kirli çıkar odakları değil emekçiler ve ezilenler olarak ülkenin yüzde 99’u ödüyor. Ekmeğimize, geleceğimize, aşımıza, ormanımıza, suyumuza göz dikenler, halkların bir arada yaşama iradesini de iktidarları için en büyük tehdit olarak görüyorlar. Hasta tutuklu/hükümlüler sağlık raporlarına rağmen tahliye edilmedikleri için ölümle yüz yüze bırakılıyorlar” dedi. Tüm saldırılara, savaş ve kutuplaştırma, tek tip yaşam tarzı dayatmalarına karşın ısrarla barışı savunmaya devam edeceklerini belirten Özel, “Adaletin, eşitliğin, kardeşliğin, paylaşımın, yardımlaşmanın, dayanışmanın, insanca bir yaşamın kalıcı hale getirildiği bir dünya ve ülke kuruncaya kadar barış mücadelesinden bir an olsun vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Açıklama alkış ve sloganlarla sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ