Kızıltepe’de Sınav Koleji, 12 yaşındaki çocukları sohbetleri ‘ahlaka aykırı’ diyerek okuldan attı

Kızıltepe’de Sınav Koleji, 12 yaşındaki çocukları sohbetleri ‘ahlaka aykırı’ diyerek okuldan attı
  • 18 Eylül 2021 13:25 | Son Güncellenme: 18 Eylül 2021 20:54
Kızıltepe Sınav Koleji’nde okuyan 12 yaşındaki iki çocuk, notlaşmaları okul yönetimi tarafından “Genel ahlaka aykırı” bulunarak okuldan atıldı. 
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bulunan Kızıltepe Sınav Koleji’nde 7’nci sınıf öğrencisi iki çocuğun notlaşması okul yönetimi tarafından “Genel ahlaka aykırı” bulundu. İki öğrenci de okuldan atıldı. Çocukların 97 defa doğum yapan bir kadına dair okudukları haber üzerine kendi aralarında notlaşmaları nedeniyle velileri okula çağrıldı. Velilerden çocuklarını başka bir okula almaları istendi. Duruma ilişkin gerekçeyi öğrenmek isteyen velilere, çocuklarının “okulun genel ahlaki kurallarına ters davrandıkları” aktarıldı. Çocuklardan birinin velisi olan Klinik Psikolog Mehmet Karaaslan, yaşananları sanal medyada paylaşması üzerine çocuklara yönelik tavır büyük tepki gördü.
Konuya dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Karaaslan, okul yönetiminin çocuğun annesini arayarak “Gelin çocuğunuzu okuldan alın” dediğini belirtti. Kendisinin okula gittiğini ve Okul Müdürü Abidin Aslan ile görüştüğünü kaydeden Karaaslan, sorması üzerine olayın anlatıldığını söyledi. Çocukların aralarında geçen kağıt üzerindeki yazışmanın yaşları gereği normal bir yazışma olduğunu dile getiren Karaaslan, yazışmanın ne okulun ne de genel ahlaki kurallara aykırı olduğunu kaydetti.
PEDAGOG OLMADAN BEYANLARI ALINDI
Çocukların aralarındaki yazışmanın öğretmenleri tarafından alınmasının ve fotoğraflanmasının da hukuki olmadığını kaydeden Karaaslan, “Sonraki süreç çocukları yanlarına çağırmışlar. Psikolog gözetimi yok, pedagog yok. Ya da psiko-sosyal destek ve krize müdahale yönetmeliğine göre de hareket edilmemiş. Çocuğa, ‘Sen bize durumu anlat, sana bir şey yapmayacağız’ demişler. Çocuklarda olduğu gibi anlatmış. Bunun üzerine nihai karar vermişler” dedi.
HANGİ AHLAKİ DEĞERLER?
Okulun Rehber öğretmeniyle de görüştüğünü ancak sonuç alamadığını vurgulayan Karaaslan, rehber öğretmenin de “Okulun ahlaki değerlerini nasıl gözardı edeyim. Bu çocukları göndermezsem aileler bu duruma tepki gösterecek” cevabı verdiğini söyledi. Diğer çocukların ailelerinin bu yönde bir şikayeti olup olmadığını dahi bilmediklerini ifade eden Karaaslan, yaşananları şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi. “Hangi ahlaki değerler” diye soran Karaaslan, “Bu yaş grubundaki çocuklar meraklı oluyor. Bu yaş grubundaki çocukların cinsel eğitim dersleri almaları gerekiyor. Bilgilendirilmeleri aydınlatılmaları gerekiyor. Bastırılmaları değil” ifadelerini kullandı.
MÜDÜRDEN TEHDİT
Okulun kendilerini suçlamaları gerekirken 12 yaşındaki çocukları suçladığını ifade eden Karaaslan, olayın üzerine gideceğini söylemesi üzerine Okul Müdürü Abidin Aslan’ın kendisine “Farklı bir kimliğimle bunun hesabını sorarım” diyerek, tehdit ettiğini belirtti.
Okul müdürünün bu tutumundan dolayı aileler, çocuklarını okuldan alarak, başka bir okula kaydetti.
‘BASİT NAKİL’ SAVUNMASI
Konuya dair Mezopotamya Ajansı’nın (MA) ulaştığı Kızıltepe Sınav Koleji, yetkililer ile görüşüp 2 dakika içinde dönüş yapılacağını söylemesine rağmen dönüş yapmadı. Okul Müdürü Abidin Aslan ise, olayı “basit bir nakil işlemi” olarak savunurken, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başlattığı bir süreç olduğunu söyledi. Çocukların nakil gerekçesine ilişkin soruya Aslan, haber yapılmamasını isteyerek, “Siz sürekli aynı soruyu soruyorsunuz ama biz bir yazı göndereceğiz. Rahat olun biz size yapacağınız bir haber hazırlayıp, göndereceğiz” savunmasında bulundu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ