Kızıltepe’de Öcalan Yürüyüşü: Özgürlüğü Getireceğiz

Kızıltepe’de Öcalan Yürüyüşü: Özgürlüğü Getireceğiz
  • 9 Ekim 2022 15:41

Kızıltepe’de engelleme girişimlerine rağmen “Bijî Serok Apo” sloganları ile gerçekleştirilen yürüyüşte konuşan HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, “Bizler mutlaka ve mutlaka bu topraklara bu halkın geleceğine, demokrasiyi, özgürlüğü getireceğiz” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük 9 Ekim Uluslararası Komplonun 24’üncü yılında “Özgürlüğe Yürüyoruz” şiarıyla Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yürüyüş düzenlendi. DBP, HDP, TJA, MED-TUHADFED ve MEBYADER tarafından düzenlenen yürüyüş için kitle İbrahim Özmen Parkı önünde toplanmaya başlarken, şehrin bir çok noktasına zırhlı araç, TOMA ve çevik kuvvet polisleri yerleştirildi. Parkta toplanan kitle polisler tarafından dağıtılmak istenirken, kitle dağılmamakta ısrar ederek, “Bijî Serok Apo” sloganı ve alkışlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Kitlenin yürüyüşe başlaması ile birlikte polisler, sokaklarda barikatlar kurarak kitleyi engellemeye çalıştı. Aralarında HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay ve HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar’ın da olduğu grup polisler ile tartışma yaşarken, bu sırada başka bir sokaktan sloganlar eşliğinde başka bir grubun gelmesiyle yürüyüş devam etti.

Kitle HDP Kızıltepe İlçe binasına doğru yürüyüşe devam ederken, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Jin Jiyan Azadî” sloganları attı. Kitle bir süre sonra pankart açarak açıklama yaptı.

Ardından ilk olarak HDP Kızıltepe İlçe Eşbaşkanı Mehmet Fatih Öztürk açıklama metnini okuyarak, komployu kınadıklarını ve tecridin kırılması için İmralı duvarlarını aşan barış ve demokrasi mücadelesine sahip çıkılması çağrısında bulundu.

‘ÖZGÜRLÜĞÜ GETİRECEĞİZ’

Ardından söz alan HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, tecrit politikalarına rağmen özgürlük taleplerinden bir gün olsun geri adım atmadıklarını kaydetti. PKK Lideri Öcalan üzerindeki tecrit sisteminin Türkiye’nin yönetim sistemine dönmesine rağmen tecridi kabul etmediklerini söyledi. “Sayın Öcalan Ortadoğu’da barışın teminatıdır, Türkiye’nin demokrasinin teminatıdır” diyen Günay’ın sözleri sık sık “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla kesildi. Hiçbir özgürlük talebinin engellenemeyeceğini belirten Günay, “Özgürlük için bedel ödeyen, gönlünü özgürlüğe yatırmış milyonların önünde kimse duramaz. Nasıl ki, 24 yıldır İmralı’da bütün politikalarınıza rağmen, tecrit politikalarınıza rağmen sonuç alamadınız ise, bugün de ne bariyerlerinizle ne polis şiddetinizle ne baskılarınızla, gözaltılarınızla, tutuklamalarınızla ne de zindanlarla, Kürt halkını, kadınları, gençleri asla korkutamayacaksınız. Bizler mutlaka ve mutlaka bu topraklara bu halkın geleceğine, demokrasiyi, özgürlüğü getireceğiz. Çünkü şimdi herkes ‘Jin jiyan Azadî’ diyor. Çünkü herkes şimdi özgürlük için özgürlüğe yürüyor. Biz bir kez daha Kızıltepe’den diyoruz ki, Ya Özgürlük ya Özgürlük” diye konuştu.

DÜNDAR: KOMPLO BOŞA ÇIKARILMIŞTIR’

Ardından söz alan HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar da, 9 Ekim’in sadece Kürtler için hazırlanan bir komplo olmadığını belirterek, 3’üncü Dünya Savaşının başlatılmak istenmesi için kurulduğunu söyledi. Uluslararası güçlerin kendileri için 9 Ekim komplosunu final olarak gördüklerini belirten Dündar, Öcalan’ın duruşu ve mücadelesiyle komployu boşa çıkardığını söyledi. Kürtlerin 29’uncu isyanının üzerine beton dökülmek istendiğini dile getiren Dündar, 24 yıldır komplonun devam ettirilmek istendiğini söyledi. Öcalan’ın 3 yıl boyunca bu savaşa karşı yaptığı görüşmelerde büyük bir mücadele verdiğini kaydeden Dündar, ancak AKP hükümetinin amacının Kürt sorununu çözmek değil Kürt halkını tasfiye etmek olduğunu söyledi. Bugün komplonun Kürdistan’ın tamamında boşa çıkarıldığını kaydeden Dündar, “Bugün bu komplo Jina Aminî direnişi ile boşa çıkarılmıştır. Günlerdir Nagihan Akarsel için ayakta olan Kürt halkı, Dünya gençleri tarafından boşa çıkarılmıştır” dedi. Tecrit sona ermeyene, Öcalan’ın sağlığı, güvenliği ve özgürlüğü sağlanmayana kadar Kürt halkının direnişinin devam edeceğini kaydeden Dündar, bugün Öcalan’ın özgürlüğü için ayakta olan herkesi selamladıklarını söyledi.

Açıklama sloganlar eşliğinde sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ