Mardin Roj

Kızıltepe’de Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun çağrısı

Kızıltepe’de Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun çağrısı
  • 15 Mayıs 2022
Kürt Dil Bayramı dolayısıyla Kızıltepe’de düzenlenen etkinlikte Kürtçe’nin eğtiim ve resmi dil olması talep edildi. 
Kızıltepe ilçesinde Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Temsilciliği, HDP ile Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe HDP Sözcüsü Ebru Günay da katıldı. Mezopotamya Çocuk Korosu’nun da enstrümanları ve ulusal kıyafetleriyle yer aldığı etkinlik, Eğitim Sen binası önünde yapıldı. Etkinlikte “Bê ziman jîyan nabe”, “Perwerdehiya Kurdî mafê meye”, “Kamîya kesî binê zimanê kesî de nimite yo” ve “Dar bi av û tavê zorak bi zimanê xwe mezin dibe” dövizleri taşındı. Etkinlikte Kurmancî ve Dimilkî lehçelerinde “Bila zimanê Kurdî bibe zimanê fermî û perwerdehiye” pankartı açıldı.
İlk olarak HDP İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu’nun söz aldığı etkinlikte ardından Eğitim Sen yöneticisi Abdulkadir Demir açıklama yaptı.
90 yıl önce Mir Celalet Ali Bedirxan tarafından yayınlanan Kürtçe Hawar dergisinin 15 Mayıs’ta yayın hayatına başladığını belirten Demir, bugün Kürt yazar ve edebiyat dünyasının Hawar dergisinin mirası sayesinde ayakta olduğunu söyledi. Hawar dergisinin Kürtler için bir milat olduğunu belirten Demir, bu nedenle 2006 yılından bu yana her 15 Mayıs’ın Kürt Dil Bayramı olarak kullandığını söyledi. Bugün halen Kürtçe’nin yasaklı olduğuna, Kürtçe konuştukları için insanların saldırıya uğradığına, Kürtçe tabelaların kaldırıldığı, Mecliste Kürtçe dilinin “X” ya da “Bilinmeyen Dil” olarak tutanaklara geçirildiğine dikkat çeken Demir, Kürtçe’nin Eğitim dili ve resmi dil olması gerektiğini söyledi.
Kürtlere de çağrıda bulunan Demir, çocuklarla anadilde konuşulması, çarşı ve pazar başta olmak üzere her yerde Kürtçe’nin kullanılmasına özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Her il ve ilçede Kürtçe Eğitim veren kurumların açılması gerektiğini ifade eden Demir, “Kürtçe düşünelim, Kürtçe konuşalım, Kürtçe okuyalım, Kürtçe yazalım. Çünkü bizim yaşadığımız coğrafya Kürdistan’dır” dedi.
Açıklamanın ardından Mezopotamya Çocuk Korosu, Kürtçe şarkılar seslendirerek, Kürt Dil Bayramını kutladı.  (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ