Kızıltepe’de Cinsel saldırı ve şiddet!

Kızıltepe’de Cinsel saldırı ve şiddet!
  • 8 Ocak 2020 16:12 | Son Güncellenme: 8 Ocak 2020 16:35

Kızıltepe’de, Abdulkadir K. adlı erkeğin cinsel saldırısına ve şiddetine maruz kalan İ.Y., suç duyurusunda bulundu. Şiddetten kaynaklı düşük yaptığını aktaran İ.Y., artık susmayacağını belirterek, tek isteğinin adalet olduğunu söyledi.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, İ.Y. (23) adlı kadın 2017 yılından bu yana Abdulkadir K. tarafından cinsel saldırıya uğradığı ve şiddete maruz kaldığı gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. İ.Y., aynı zamanda tehdit edildiği gerekçesiyle Abdulkadir K.’nin aile fertleri hakkında ikinci bir suç duyurusunda bulundu. İ.Y., suç duyurusunda ardından Şahmaran Kadın Platformu ve Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’na da başvurarak, destek talebinde bulundu.

ŞİDDETEN KAYNAKLI DÜŞÜK YAPTI

Yaşadıklarına ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan İ.Y., 2017 yılında tanıştığı Abdulkadir K. ile bir süre sonra aralarında tartışma çıktığını ve sonrasında şiddete maruz kaldığını aktardı. İ.Y., şiddetin ardından defalarca cinsel saldırıya uğradığını ve bu süre zarfında hamile kaldığını dile getirdi. Hamile olduğunu söylemesinin ardından Abdulkadir K.’nin şiddetini artırdığını belirten İ.Y., bundan kaynaklı düşük yaptığını kaydetti.

İ.Y: HEPİNİZ SUSTUNUZ

Abdulkadir K.’nin birçok aile bireyinin daha önce yaşadıklarına ilişkin kendisine yardımcı olacaklarını söylediğini aktaran İ.Y., ancak suç duyurusunda bulunma kararı vermesi üzerine aile bireylerinin de kendisini tehdit etmeye başladıklarını ifade etti. İ.Y., kendisini tehdit eden aile fertlerine, “Bana yapılan zulümde parmağınız var. Hepiniz biliyordunuz, hepiniz görüyordunuz, hepiniz sustunuz” diye tepki gösterdiğini söyledi. İ.Y., Abdulkadir K.’nin aile fertleri hakkında tehdit ve şantaj nedeniyle suç duyurusu yaptığı sırada karakol polislerinin kendisine, “Boşuna geldin. Tehdit ve şantajdan bir şey çıkmaz. Ama yine şikayetini yapmak istiyorsan yap” dediklerini belirtti.

‘TEK İSTEDİĞİM ADALET’

Abdulkadir K.’nin ailesinin tehditleri sırasında kendilerinin güçlü bir aile olduklarını ve etkili yerlerde nüfuzlarının olduğunu söylediğini dile getiren İ.Y., şu çağrıda bulundu: “Benim tek istediğim adalet. Türkiye’de kadın olup benim yaşadığım bu durumu yaşayan onlarca, yüzlerce kadın var. Ben susmuyorum onlar da susmasın. Ben bir örnek oldum. Onlar da susmasınlar” diye konuştu. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ