Mardin Roj

Kızıltepe’de bir kişi daha yaşamını yitirdi

  • 15 Ekim 2019

Kızıltepe’nin Taşlıca Mahallesi’ne düşen havan mermisinde yaşamlarını yitirenlerin sayısı 3’e çıktı. Mahalleliler, karakolunun sınıra 5 km daha yakın olduğunu, buna rağmen karakol yerine havan toplarının köye isabet etmesini anlayamadıklarını söyledi.

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı olan sınır hattındaki kırsal mahallelerinden Taşlıca (Xerabkort) Mahallesi’ne düşen havan mermisinin patlaması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 3’e çıktı. Halil Türkoğlu ve Bedran Türkoğlu olay yerinde, Nurettin Türkoğlu ise tedavi için kaldırıldığı ilçedeki bir hastanede hayatını kaybetti.

YARALILAR ARASINDA KORUCULAR DA VAR

Yaşanan patlamada yaralanan 16 kişinin tedavisi ise, Kızıltepe ve Mardin merkezde bulunan farklı hastanelerde sürüyor. Yaralananlar arasında, göreve çağrılmaları ile sınırda devriye atmaya başlayan korucuların da olduğu aktarıldı.

Patlamaya ilişkin açıklama yapan Valilik, Kuzey ve Doğu Suriye tarafından yapılan havanlı saldırı sonucu patlamanın yaşandığını iddia etti. Konuya dair görüştüğümüz mahalleliler ise, karşı tarafta herhangi bir yerleşim yerinin bulunmadığını ve yerleşim yerlerinin kilometrelerce uzaklıkta olduğunu aktardı.

‘KARAKOL SINIRA 5 KİLOMETRE DAHA YAKIN’

Kızıltepe Devlet Hastanesi’ndeki tedavisinin ardından taburcu edilen yaralılardan Servet Taş, operasyonun başladığı günden beri köylerine tek bir kurşunun dahi gelmediğini, çatışma yaşanmamasına rağmen 5 adet havan mermisinin köylerine isabet etmesine şaşırdıklarını söyledi. Yaşanan patlamada yaralanan akrabasını ziyaret etmek için İlçe Devlet Hastanesi önüne gelen Mahmut Bayram ise, hudut karakolunun sınıra 5 km daha yakın olduğunu, buna rağmen karakol yerine havan toplarının köye isabet etmesini anlayamadıklarını söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ