Mardin Roj

Kızıltepe’de aileler arasında talihsiz gerginlik

Kızıltepe’de aileler arasında talihsiz gerginlik
  • 6 Haziran 2022 20:36 | Son Güncellenme: 7 Haziran 2022 11:05

Kızıltepe Brahîmîye köyündeki tek Süryani aile, aralarında uzun yıllardır arazi anlaşmazlığı bulunan kişilerle gerginlik yaşandı. 

 

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Brahîmîye (Işıklar) köyünde dün Mor Gevargis Kilisesi’nde Süryaniler tarafından 100 yıl aradan sonra ilk defa ayin gerçekleştirildi. Ayin öncesi köyde yaşayan tek Süryani aile, aralarında Mardin Metropoliti Mor Filüksinos Saliba Özmen ve Horiepiskopos Gabriyel Akyüz ile Midyat Mor Yakup Manastırı Rahibi Daniel Savcı’nın da olduğu misafirlerini evinde ağırladığı sırada aralarında uzun yıllardır arazi anlaşmazlığı bulunan Şeyhmus D. ailesi arasında gerginlik yaşandı.

 

Aralarında arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan tartışma sonrası gerçekleşen olayda Süryani Yılmaz ailesinin evine taş, sopa ve silahlarla saldırı gerçekleştirildi. Olayda şans eseri yaralanan olmazken, jandarma köyde önlem aldı.

 

Süryani din insanları kilisede ayinlerini gerçekleştirerek, köyden ayrılırken olaylar sonrasında da devam etti.

 

Olayla ilgili Şeyhmus D. ve kimi yakınları gözaltına alınırken, başlatılan soruşturma kapsamında Süryani Yılmaz ailesi karşı taraftan şikayetçi oldu.

 

 

Olaya dair telefonla bilgi veren Cengiz Yılmaz, yıllardan bu yana süren arazi anlaşmazlığı nedeniyle mahkemelik olduklarını, tapu işlemlerinin yapıldığını ancak sorunun çözülemediğini söyledi. Yaşanan olayın da ayin günü Şeyhmus D.’nin yeniden konuyu açması ve tartışmaya başlaması sonucu yaşandığını dile getiren Yılmaz, “Tapu işlemleri bitmiş ama sorun çözülmedi. Köyün arazilerinin imara girmesinden sonra araziler daha da değerlendi. Bu nedenle sorun daha fazla büyümeye başladı. Bizi köyde yaşatmayacaklarını söyleyerek, tehditler savurdular. Hakaretler ettiler. Köyden çıkmamız isteniyor. Ama korkmuyoruz. Burada kalmaya devam edeceğiz. Şimdi şikayetçi olduk. Ne olacağına bakacağız” ifadelerini kullandı. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ