Mardin Roj

Kızıltepe’de abluka altında 25 Kasım eylemi – FOTO GALERİ

Kızıltepe’de abluka altında 25 Kasım eylemi – FOTO GALERİ
  • 25 Kasım 2020

Kızıltepe’de polis ablukası ve engellemelerine rağmen yürüyen kadınlar adına konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, özgürlüğe yürüme zamanı olduğunu belirterek, “Hiç kimsenin kaderimizi belirlemesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi öncülüğünde, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yürüyüş gerçekleştirildi. Mehmet Sincar Parkı önünde bir araya gelen kadınlar, zırhlı araç ve çevik kuvvet polisleri tarafından ablukaya alındı. Polisler, Mardin Valiliği’nin “eylem etkinlik yasağı” gerekçesiyle yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirtti. Yapılan müzakereler sonucu aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ile HDP’li vekiller Pero Dündar ve Ayşe Sürücü’nün de bulunduğu kadınlar, gruplar halinde HDP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti. “Jin jiyan azadî” sloganı atan kadınlar, polisler tarafından sık sık uyarıldı. Polislerin engelleme girişimlerinin kanunsuz olduğunu belirten kadınlar, sloganlar eşliğinde yürüyüşe devam etti.

HDP Kızıltepe İlçe binasının olduğu sokağa giren kadınlar, şiddet ve kadın cinayetlerine ilişkin hazırladıkları pankart ve dövizleri açarken, bir kez daha polis engelliyle karşılaştı. Pankart ve dövizlerin kaldırılmasını isteyen polislere, kadınların yanıtı net oldu. Kadınların kararlı duruşu ve çevredeki esnafın da desteğiyle polis yürüyüşe izin vermek zorunda kaldı. Yürüyüşün ardından parti binası önünde DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz açıklama yaptı.

‘İKTİDARIN BİTMİŞLİĞİ’

Şiddete karşı gerçekleştirmek istedikleri yürüyüşlerinin polisin engelleme girişimleriyle karşı karşıya kaldığını belirten Aydeniz, “Çünkü biliyorlar ki; kadınların sesi yükseldiğinde toplum özgürleşecek. Onlara alanlar dar olacak. O nedenle iki adım yürümememize, buradan sesimizi bütün kadınlara duyurmamıza engel olmaya çalışıyorlar. Ancak her yerde kadınlar eril zihniyetinize, şiddetinize karşı alanlardalar. Yan yana durmanın mesajını iletiyorlar. O yüzden böyle durmanız nafile” diye seslendi. Mirabal Kardeşler’in de 60 yıl önce benzer zihniyetle karşı karşıya kaldığını vurgulayan Aydeniz, her gün kadın cinayetlerinin yaşandığı bir ülkede hükümetin reform, özgürlük ve hukuktan bahsettiğini dile getirdi. Aydeniz, “Bir yerde her gün baskı oluyorsa, her gün kadın cinayetleri oluyorsa, her gün gözaltı ve tutuklamalar oluyorsa işte o iktidarın bitmişliğinin, demokrasiden bahsedemediğinin sonucu olduğunu biliyoruz” dedi.

BAKAN SOYLU’YA YANIT

Aydeniz, “kadın cinayetlerinin azaldığı” ve “kadınların yüzde 90’ının öncesinden kolluk birimlerine başvurmadığı”nı ileri süren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “AKP’li Vekil Şirin Ünal’ın evinde onun silahıyla öldürülen Nadira Kadirova’nın yaşadıkları ortada. Yine Gülistan Doku’nun faili olan kişilerin nasıl kaçırıldığı ve onlara ceza verilmesi yerine ablasına ceza verilmesi ortada iken, kadın katliamı yapanların ‘bir gün tutuklanacağımı asla düşünmemiştim’ sözleri ortada iken aslında nereden güç aldıklarını gösteriyor. Buradan şunu söylemek istiyoruz; Kürt kadın hareketi ve dünya kadın hareketlerinin yarattığı mücadele geleneği var. Dünyanın başına bela olan barbar IŞİD çetesine karşı verilen kahramanlık öyküleri var. Onların bıraktığı miras ile mücadelemizi yürütüyoruz. O yüzden şunu bir kez daha söylemek istiyoruz. Sizin baskılarınıza hiçbir zaman boyun eğmedik, eğmeyeceğiz” diye yanıt verdi.

‘CEZASIZLIK POLİTİKANIZ KÖRÜKLÜYOR’

Kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin politik olduğu ve devlet eliyle yürütüldüğünün en bariz örneğinin Batman’da yaşandığını belirten Aydeniz, “İçişleri Bakanı çıkıp tecavüzcü Uzman Çavuş Musa Orhan’ı koruyor. İşkenceciyi koruyor, baskıcıyı koruyor. Bunun için ceza infaz yasasını çıkardılar. İnfaz yasası ile sokaklara saldığınız işkenceciler, tecavüzcüler, aynı işkenceyi, aynı tecavüzü aynı baskıyı yine uyguladılar ve siz halen çıkıp, ‘erkekler niye şiddet uyguluyor’ diyorsunuz. Çünkü sizin cezasızlık politikanız işkenceyi körüklüyor, şiddeti körüklüyor, tecavüzü körüklüyor” diye belirtti.

Kadınların asla yalnız yürümeyeceğini vurgulayan Aydeniz, şimdi katliamlara karşı durma ve özgürlüğe yürüme zamanı olduğunu söyledi. Aydeniz, “Hiç kimsenin kaderimizi belirlemesine izin vermeyeceğiz. Çünkü kadınlar kendilerine yeterler. Bugün dünyanın her yerinde direnen bütün kadınlara bin selam olsun” diye konuştu.

Açıklama “Jin Jiyan Azadî”, “Kadına uzanan eller kırılsın” ve “Em xwe diparêzin” sloganları eşliğinde sona erdi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ