Kızıltepe’de 3 kez patlayan su şebekesi esnafı isyan ettirdi

Kızıltepe’de 3 kez patlayan su şebekesi esnafı isyan ettirdi
  • 7 Ocak 2021 14:32 | Son Güncellenme: 7 Ocak 2021 14:33

Kızıltepe’de MARSU’ya ait su şebekesi borularının patlaması sonucu işyerleri su ve çamur içinde kaldı. Bir yılda 3 defa patlayan su boruları nedeniyle mağdur olan esnaf, kayyım yönetimine isyan etti.

Mardin’in Kızıltepe İlçesinde Cumhuriyet Mahallesi Üçyol mevkiinde kentin içme su ihtiyacını karşılayan Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (MARSU) ait su boruları patladı. Boruların patlaması ile birlikte çevrede bulunan işyerleri su ve çamur içinde kaldı. Patlama sonucu işyerlerinde bulunan malzemelerin tamamının zarar gördüğü olay sonrası, esnaf yaşananları MARSU yetkililerine bildirerek, çözüm üretilmesini istedi. Son bir yılda 3’üncü kez meydana gelen patlamalarda her seferinde işyerleri su altında kalan esnaf, MARSU ekiplerinin başlattığı çalışmalar kapsamında yama yapıp bölgeden ayrıldıklarını belirterek, tepki gösterdi.

‘ÇÖZÜM ÜRETİLMİYOR’

Yaşanan olay nedeniyle işyeri zarara uğrayan esnaflardan Hamit Özdemir, işyerlerinin altından geçen şebeke nedeniyle üçüncü kez mağdur olduğunu ifade ederek, hattın iş yerlerinin altından çıkarılmasını istedi. Belediyeye durumu bildirdiklerini ve çözüm talebinde bulunduklarını ancak aldıkları cevabın “yeni hat devreye girene kadar yapacak bir şey olmadığı” şeklinde olduğunu aktardı. Özdemir, her gün aynı riskle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, çaresiz kaldıklarını söyledi. Özdemir, büyük zararla karşı karşıya kaldıklarını dile getirerek, belediyenin her seferinde kelepçe takması sonucu 3-4 ayda bir benzer sorunu yaşadıklarını belirtti. Yaptıkları başvuruların sonuçsuz kaldığını söyleyen Özdemir, “Mardin’e dilekçe verdim, Kızıltepe MARSU’ya gönderdi. Mağdur olduğumu söyledim, dilekçemi verdim, ne kimse sordu ne de bir çözüm ürettiler” ifadelerini kullandı.

Maddi ve manevi olarak zarara uğradığını ifade eden Özdemir, “En azından yetkili biri gelip, ne halde olduğumuzu, neler yaşadığımızı görseler ama gelmiyorlar” dedi.

‘DİNAMİT’ BENZETMESİ

Esnaflardan Ali Akcan da 10 yıldır aynı yerde esnaf olduğunu belirterek, 3 ayda bir borunun patladığını ifade etti. Patlayan şebekenin işyerlerinin altında bir dinamit gibi durduğunu sözlerine ekleyen Akcan, “Bomba gibidir. Ne zaman patlasa buradaki iş yerleri zarar görüyor” şeklinde konuştu. Yaşananlar karşısında muhatap bulamadıklarına tepki gösteren Akcan, “Mazgal takacağız diyorlar, yapmıyorlar, Alt yapı adına hiçbir şey yapılmıyor” diye belirtti.

Esnaf Ferhat Akay da kayyım yönetiminin her seferinde “Halı desenli cadde yaptık” diyerek övünmesini eleştirerek, Mardin yoluna çıkan caddede Zergan Deresi’ne kadar tek bir mazgal olmadığına dikkat çekti. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ