Mardin Roj

Kızıltepe’de 3 çocuğu istismar eden kişiye hapis istendi

Kızıltepe’de 3 çocuğu istismar eden kişiye hapis istendi
  • 11 Kasım 2020

Üç çocuğa sistematik bir şekilde cinsel istismarda bulunan sanık Rıdvan O.’ın yargılandığı davanın karar duruşması 7 Aralık’ta görülecek.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Rıdvan O. isimli erkeğin iki çocuğunu ve bir yeğenini 7 yıl boyunca cinsel istismara maruz bıraktığı öğrenildi. İstismar, 2019 yılının haziran ayında çocuklardan birinin çektiği video ile öğretmenine anlatmasıyla ortaya çıktı. Öğretmenin çocuklarla birlikte Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulunmasıyla beraber Rıdvan O. hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında üç çocuğun ifadesi Çocuk İzleme Merkezi’nde alındı.

İstismar 7 yıl boyunca sürmüş

Ardından Rıdvan O., gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemece, “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “Çocuğun cinsel istismarı” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame ise, Mardin 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, çocukların ifadelerine ve Adli Tıp raporuna yer verildi. Çocuklardan ikisinin ifadesinde, 2011 yılında anneleri öldükten sonra babaları Rıdvan O. tarafından 2012-2019 yılları arasında defalarca cinsel istismara maruz bırakıldıkları belirtildi. İddianamede, Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde alınan raporda yer alan 2017 yılında reşit olan çocuklardan birinde BTM ile giderilebilir şekilde yaralandığının tespit edildiği kaydedildi.

İddianame kabul edildi

İddianamenin kabul edilmesinden sonra çocukların şikayetinden vazgeçmesi üzerine yeniden verdiği ifadeyi dikkate almayan mahkeme heyeti, çocukların başta verdiği ifadeyi esas aldı. Farklı tarihlerde görülen 4 duruşmada avukat savunmaları ve sanık ifadesi alındı.

İddia makamı mütalaasını verdi

Davanın 4 Kasım’da görülen 5’inci duruşmasında ise iddia makamı esas hakkındaki mütalaasını verdi. Mütalaada, sanığın 7 yıl içerisinde iki çocuğuna yönelik “Zincirleme surette çocuğun cinsel istismarı” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından, yeğeni olan çocuğu ilişkin ise “Çocuğun cinsel istismarı” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından cezalandırılması istendi. Mütalaada şu ifadelere yer verildi: “Sanığın çocukların babası ve dayısı olması ve tutuklanmış olması nedeniyle aile tarafından baskı altında bulunduğu, gerek soruşturma ve gerekse kovuşturma aşamalarında daha sonra alınan beyanlarında, alınan ilk beyanlarının kurgudan ibaret olduğunu beyan etmiş iseler de mağdurların bu yönde ki beyanları yerine olay anına ilişkin alınan sıcağı sıcağına beyanlara itibar edilmesi gerektiği bu nedenle suçun işleniş biçimi ve sanığın mahkeme süreçlerinde pişmanlık göstermemiş olması ile sanık hakkında verilecek hapis cezalarında takdiri indirimsiz üst hadden hüküm kurulması gerektiği anlaşılmakla sanığın her bir mağdura işlediği suçlar nedeniyle ayrı ayrı cezalandırılmasını talep ediyoruz.”

Mütalaanın ardından sanık avukatı, esas hakkında savunma yapmak için ek süre talebinde bulundu.

Bunun üzerine mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 7 Aralık günü saat 13.30’a erteledi. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ