Kızıltepe ve Derik’te günlerdir süren kesintilere karşı DEDAŞ hakkında suç duyurusu

Kızıltepe ve Derik’te günlerdir süren kesintilere karşı DEDAŞ hakkında suç duyurusu
  • 10 Temmuz 2023 16:17
Qoser ve Dêrik ilçelerinde çiftçiler, DEDAŞ’ın “bakım-onarım” adı altında günlerdir sürdürdüğü elektrik kesintilerine karşı suç duyurusunda bulundu. 
Dicle Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi (DEPSAŞ), Mêrdîn’in Qoser (Kızıltepe) ve Dêrik (Derik) ilçelerinde onlarca mahallede günlerdir elektrik kesintisi uyguluyor. DEDAŞ’ın “bakım-onarım” adı altında gerçekleştirdiği ve günleri bulan kesintiler nedeniyle çiftçiler ve köylüler zor günler yaşıyor. Kesintilerin mısır ekim dönemine denk getirilmesi sorunu büyütüyor. DEDAŞ ve yetkililer ile görüşmek isteyen ancak muhatap bulamayan çiftçiler, bu sabah Kızıltepe Adliye binasının önünde bir araya gelerek, devam eden kesintilere tepki gösterdi. Çiftçiler, DEDAŞ hakkında suç duyurusunda bulundu.
Adliye önünde toplanan kitle, hazırladıkları suç duyurusu dilekçelerini Cumhuriyet Savcılığına teslim etti.
‘GÖÇ DIŞINDA ŞANS BIRAKMIYORLAR’
Qoser Buğday Pazarı Başkanı Ahmet Kılıç, 10 gündür elektriksiz olduklarını, borcu olanın da olmayanın da elektriğinin kesildiğini söyledi. Kılıç, “Hastalarımız var, yatalaklarımız var. Hepsini ilçeye getirdik. Hastalıklarından dolayı oksijen kullanmaları gerekiyor. Bu zalimler ikide bir sabah saat 05.00’dan akşam 20.00’a kadar kesiyorlar. Bugüne kadar Işıklı’dan Çiçekli’ye kadar 12 direk dikmişler. Bir tanesi yolun ortasında 2 senedir duruyor. 2 yıldır bu halkı oyalıyorlar. Herkesin buraya gelmesini istiyoruz. Elektriğimizi verene kadar da bir yere gitmiyoruz. Yasal hakkımız neyse kullanacağız. DEDAŞ Müdürü Halil Homan izne ayrılmış. Telefonla arıyoruz cevap vermiyor. Milletvekillerine, kaymakamlara, valiye, büyük arazi sahiplerine ve ağalara cevap var ama bize yok. Varımız yokumuz bu ekindir. Mısırımızı da kuruttuktan sonra bize göç etmek dışında bir şans bırakmıyorlar” diyerek tepki gösterdi.
Sadece elektriklerin verilmesini talep ettiklerini kaydeden Kılıç, “50 dereceyi bulan sıcaklık var. Halk perişan, bu sıcaklık altında duramıyoruz. Gölgede serinlemeye çalışıyoruz. Evimize de giremiyoruz. Bu kadar zalimlik olmaz. Bu halk üzerinde zulüm var. Ama ne milletvekili ne kaymakam ne vali bir şey yapmıyor. Ankara’nın işi olduğu söyleniyor. Kaderimiz Ankara’nın elinde” diye belirtti.
‘DEVLET ÇİFTÇİYİ İFLAS ETTİRECEK’ 
Çiftçilerden Mahsum Gümüş de, çiftçiliğin yok edildiğini dile getirerek, “Buğday 7 lira, mısır 4 liraya gidiyor. Bu şekilde devam ederse, devlet çiftçiyi iflas ettirecek. Zaten çiftçi ölmüş. Çiftçiye ne kalıyor. Elektrik, tohum, gübre, mazot fiyatları uçmuş. Ağaların elektrikleri var, yoksulların elektriği yok. Bu nasıl bir oyundur. Ne yapmak istiyorlar. Elimizden gelen her şeyi yapacağız, yeter artık” tepkisinde bulundu. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ