Mardin Roj

Kızıltepe Newrozu’ndan ulusal birlik çağrısı

Kızıltepe Newrozu’ndan ulusal birlik çağrısı
  • 19 Mart 2022

Kızıltepe Newrozu’na akın eden binlere seslenen Ahmet Türk, Kürt ulusal birliği çağrısında bulunarak, “Bir araya gelelim. Düşmanlıktan vazgeçip ulusal birliğimizi kuralım” diye seslendi. 

 

Bu yıl “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla Kızıltepe Newroz’una binlerce kişi katıldı. Newroz, saygı duruşu ve Çerxa Şoreşe (Devrim Çarkı) marşının okunmasının ardından başladı. Halkın yoğun katılım yaptığı Newrozda, sık sık “Biji Serok Apo”, “Biji berxwedanan zindanan”, “Bê serok jiyan na be”, “Erdoğan istifa” ve “Her bijî Newroz” sloganları atıldı. Yağmurlu havaya rağmen halkın yoğun ilgi gösterdiği Kızıltepe Newrozu’na, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Demokratik Bölgeler Partili (DBP) birçok siyasetçinin yanı sıra, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dündar da katıldı. Barış Anneleri de Newroz alanındaki yerini aldı.

 

 

 

Newroz’un açılış konuşmasını yapan HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu, güçlerini Kürt halkından ve Newroz’dan aldıklarını ifade etti. PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride tepki gösteren Ağaoğlu, Kürt halkı üzerindeki baskının mücadeleyle kalkacağını söyledi. Ağaoğlu’nun konuşması kitle tarafından sık sık “Biji Serok Apo” sloganıyla kesildi.

 

 

 

ULUSAL BİRLİK ÇAĞRISI

 

 

 

Kürt siyasetçi Ahmet Türk, konuşmasını hem Kürtçe hem Türkçe yaptı. Konuşmasında ulusal birlik çağrısı yapan Türk, “Dört parça Kürdistan’daki Kürt yöneticilere sesleniyorum. Bir araya gelelim. Düşmanlıktan vazgeçip ulusal birliğimizi kuralım” ifadelerini kullandı.

 

 

 

MAZLUM DOĞAN’IN YAKTIĞI ATEŞ

 

 

 

Mazlum Doğan’ın Newroz ateşini yaşamıyla yaktığını belirten Türk, “Newroz ateşi, Kürdistan’ın yaşamıdır” diyerek, Kürt halkının özgürlük için her zaman mücadele ettiğini vurguladı. Kürdistan mücadelesinin özgürlük elde edene kadar devam edeceğine inandığını belirten Türk, Kürt halkının kazanımlarını yok etmeye yönelik politikaların devrede olduğunu söyledi. Türk, konuşmasını şöyle devam etti: “Evet, biliyoruz zor bir yolculuktan geçiyoruz. Zulmün eksik olmadığı bu topraklarda yaşıyoruz. Kürt halkının kazanımlarını yok etmeye yönelik baskılar sindirme politikasının olduğu dönemden geçiyoruz. On binlerce arkadaşımız zindanda. Zindanla yetinmeyip tecrit uygulanıyor. Sayın Öcalan’a yönelik yıllardır yürütülen tecrit, bugün bütün tutsaklara yönetildi. Bu zülüm politikalarına karşı halkımızın dimdik ayakta kalması gerekiyor. Bugün üzülerek ifade etmek istiyorum, yoldaşımız, eşbaşkanım, arkadaşım Aysel Tuğluk tedavisi mümkün olmayan bir hastalıkla mücadele etmesine rağmen zindanda tutuluyor. Düşmanlığa bile sığmayan bir politika var. Zindanlardaki bütün yoldaşlarımızın Newroz’unu kutluyorum. Bugün dünyadaki gelişmeleri çok yakında izliyoruz Ukrayna-Rusya’da savaş var bu savaş bize çok şey öğretti. Kürt yöneticileri, Kürt siyasetçileri bir araya gelmeli. 4 parçaya ayrılmış Kürdistan’daki yöneticilere sesleniyorum, düşmanlıktan vazgeçip birliğimizi kuralım.”

 

 

 

Türk’ün konuşmasının ardından bir kez daha halk, dakikalarca “Biji Serok Apo” sloganı attı.

 

 

 

‘KÜRTLER ENGELLENEMEZ’

 

 

 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Kürt halkına yönelik saldırıların Kürtleri özgürlükten alı koyamayacağını ifade etti. Dündar, konuşmasında PKK lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talebinde bulundu. Konuşmasında HDP’ye yönelik kapatma davasına değinen Dündar, “İktidar HDP’yi kapatmak istiyor ama bu kadar kadının örgütlendiği bir partiyi kapatmak kolay değil. AKP-MHP iktidarını kapatacağız” diye konuştu.

 

 

 

Konuşmaların ardından yurttaşlar Newroz ateşini yaktı. Kutlamalar, şarkılar eşliğinde sürdü.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ