Kızıltepe Newrozu’na katılım çağrısı: Heyecanınızı alın gelin

Kızıltepe Newrozu’na katılım çağrısı: Heyecanınızı alın gelin
  • 18 Mart 2022 12:50

Kızıltepe’de 19 Mart’ta düzenlenecek Newroz kutlamaları için hazırlıklarının tamamlandığı belirten tertip komitesi üyeleri, herkesi Newroz alanına beklediklerini söyledi. 

 

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde “Dem dema serkeftinê ye (Şimdi kazanma zamanı)” şiarıyla yapılacak Newroz kutlaması 19 Mart’ta Otogar Meydanı’nda olacak. Newroz kutlamaları için Tertip Komitesi tarafından hazırlıklar tamamlandı. Kızıltepe’de kutlanacak Newroz’a yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün yanı sıra birçok siyaseti katılacak. Kızıltepe Tertip Komitesi üyeleri Newroz’a katılım çağrısında bulundu.

 

Tertip Komitesi üyesi Mahmut Damar, Newroz’un Kürt halkı için önemli olduğunu belirterek, Newroz’un özgürlüğe atılan önemli bir adım olduğunu söyledi. Newroz’un zulmedenlere karşı Kawaların yeni bir yaşamı inşa ettiği gün olduğunu ifade eden Damar, yeni bir yaşamı kurmanın hedefiyle Newroz kutlamalarını gerçekleştireceklerini söyledi. Damar, özgürlük mücadelesinde cezaevlerine konulanlara karşı uygulanan tecridi kırmayı ve sonlandırmayı amaçladıklarını söyledi. Kızıltepe halkı için Newroz’un kazanma ve başarmak anlamına geldiğini ifade eden Damar, “Bildiğiniz gibi zindanlarda hasta tutuklulara büyük bir zulüm uygulanıyor. Newroz’da buna karşı büyük bir cevap verilecek. Bu duygularla tüm halkımızı Newroz’a bekliyoruz” dedi.

 

1990’LI YILLARIN HEYECANIYLA

 

Tertip Komitesi üyelerinden Aysel Ayav ise ilk Newroz kutlamasına Nusaybin’de çocuk yaşlarında katıldığını ifade etti. O süreçte olan biteni tam olarak anlamadıklarını hatırlatan Ayav, ancak Kürt oldukları için zulme maruz kaldıklarının farkında olduklarını söyledi. Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinden Qamişlo’da o dönem kutlanan Newrozları sınırdan izlediklerini aktaran Ayav, halka coşku, zılgıt ve renkleriyle Newroz alanlarına akması çağrısında bulundu. Newroz’un kendileri için yeniden hayat bulma anlamına geldiğini ifade eden Ayav, “Bugün de o günlerin heyecanı, o günlerin ruhu devam etmekte. Halkımız da 90’ların heyecanıyla ve ruhuyla Newroz alanlarında olmalı” diye konuştu.

 

HAZIRLIKLAR TAMAM

 

Tertip Komitesi üyelerinden Mehmet Fatih Öztürk, Newroz hazırlıklarının tamamlandığı kaydederek, bütün mahallelerde çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Çalışmalarının Newroz gününe kadar devam edeceğini belirten Öztürk, halkın da inançla Newroz alanında olacağını ve büyük bir kutlama yapacaklarını söyledi.

 

Öztürk, son olarak çocukluklarında köylerde lastikler yakarak gerçekleştirdikleri Newroz kutlamalarının heyecanıyla halkı alana beklediklerini söyledi.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ