Mardin Roj

Kızıltepe kayyımının kestiği ağaçlar nereye götürüldü?

Kızıltepe kayyımının kestiği ağaçlar nereye götürüldü?
  • 19 Eylül 2021

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, kayyım yönetimindeki Kızıltepe Belediyesi’nin kestiği ağaçları Meclis gündemine taşıyarak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi.

 

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, kayyım yönetimindeki Kızıltepe Belediyesi’nin kestiği ağaçları Meclis gündemine taşıyarak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi. Ebru Günay’ın verdiği soru önergesi şu şekilde;

 

“Kayyım atanan Kızıltepe Belediyesi 9 Eylül gecesi ilçeye bağlı Turgut Özal Mahallesi Stadyum Caddesi üzerinde bulunan kaldırım ve refüjdeki 7 yaşındaki 200’e yakın ağacı yerinden sökmüştür. Olası tepkilere karşı gece saatlerinde sökülen ağaçların “yol yapımı ve doğalgaz” gerekçesi ile söküldüğü öğrenilirken, mevcut parke taşı ile döşeli yolların da asfaltlanacağı belirtilmiştir. Ağaçlar sökülürken evlerinin su borusunun patlatıldığını, üzerinden saatler geçmesine rağmen tadilatın yapılmadığını belirten mahalle sakinleri, “Zaten suyumuz yoktu, şimdi tam susuz bıraktılar. Kaldırımların hepsini bozdular, ağaçları söktüler. Suyumuzu yapsınlar, yolumuzu yapsınlar, ağaçlarımıza da dokunmasınlar” diyerek tepki göstermişlerdir.

Mahalle sakinleri ayrıca, ağaçların sökülmesinin yanı sıra tepeliklere ekilen ağaçların da sulamasının yapılmadığını ve bu sebeple ağaçların kurumaya terkedildiğini de dile getirmişlerdir.

 

Bu bağlamda;

  • Kayyım atanan Kızıltepe Belediyesi’nin 200’e yakın ağacı “yol yapımı ve doğalgaz” gerekçesi ile gece yarısı söktüğü bilginiz dahilinde midir? Ağaçların sökülmesinde Bakanlığınızın onayı var mıdır?
  • 200’e yakın ağacın sökülmesine dair herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Kızıltepe’de var olan ağaçların sulamalarının yapılmamasına dair bir çalışmanız olacak mıdır?
  • Kızıltepe’de en son ne zaman ve hangi bölgeye ağaç dikimi yapılmıştır?
  • Doğaya verilen zararların bir an önce önlenmesi, ağaç kırımının sonlandırılması, ağaçlandırma çalışmalarının yapılması için bir planlamanız olacak mıdır?”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ