Mardin Roj

Kızılay: Mardin’de plazmaferez cihazı var ama kullanılmıyor

Kızılay: Mardin’de plazmaferez cihazı var ama kullanılmıyor
  • 20 Mayıs 2021

Mardin’de Kovid-19 tedavisinde etkili olan plazmanın temin edilmesi için plazmaferez cihazının olmadığı yönündeki haber üzerine İl Sağlık Müdürlüğü “mağdur olmadığını” savundu. Kızılay ise, cihazın olduğunu ancak kullanamadıklarını itiraf etti.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını tedavisinde etkili olduğu kabul edilen ve plazma tedavisinde kullanılan plazmaferez adlı cihazın 850 bin nüfuslu Mardin’de bulunmamasına dair haber üzerine Mardin İl Sağlık Müdürlüğü açıklama yaptı. Açıklamada kentte plazmaferez cihazının olup, olmadığına dair bir bilgiye yer verilmezken, “İl Müdürlüğümüz bünyesinde 12 kişilik plazma donör arama ve ikna ekibi kurulmuştur. Süreç başladığından bu yana müdürlüğümüz işbirliği ile Mardin Artuklu ilçesinde Kızılay bünyesinde bir merkez kurulmuştur” denildi.

‘MAĞDUR YOK’ İDDİASI

Kurulan merkezde ikna edilen bağışçılardan plazmaferez cihazı ile 516 immün plazmanın alındığı belirtilen açıklamada, bağışçılardan alınan plazmanın Mardin’de mi yoksa başka bir kentte mi alındığına dair bir bilgi verilmeden “Kurulan bu merkezde ikna edilen bağışçılarımızdan plazmaferez cihazı sayesinde 516 immün plazma alınmış ve ilimizdeki hastalar için kullanılmıştır. Bunun yanı sıra Covid-19 salgını başlangıcından bu yana Kızılay’ın ilimizde bulunan kamu ve özel hastanelerde Covid-19 hastaları için kullanılmak üzere 1570 ünite plazma temini sağlanmıştır. Hastanelerin talebi üzerine ilimizdeki Kızılay’da kurulan merkez tarafından gerekli immün plazma desteği devam etmektedir. İlimizde tedavi protokolünde ter alıp da mağduriyet yaşayan herhangi bir hasta mevcut değildir” iddiasında bulunuldu.

KIZILAY: CİHAZ VAR AMA KULLANILAMIYOR

Konuya dair Mezopotamya Ajansı’nın ulaştığı Kızılay Mardin Şube Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, cihazın Mardin’de olup olmadığı konusunda tam emin olmadığını belirterek, teyit etmesi gerektiğini dile getirdi. Timurağaoğlu, bunun üzerine konuya dair Kan Merkezi Sorumlusu’na yönlendirerek, daha sağlıklı bilgi alınabileceğini belirtti. Söz konusu sorumlu da, Mardin’de Kızılay bünyesinde bir adet cihazın olduğunu ancak kullanılamadığını dile getirdi. Mardin’deki cihazın teknik sorunları olduğu için kullanamadıklarını belirten sorumlu, ne zaman kullanıma hazır olacağı konusunda ise bir öngörüde bulunamadıklarını söyledi. Sorumlu, bağışçıları Batman ve Diyarbakır’a yönlendirdiklerini dile getirerek, bağışçıların bağışlarını Batman ve Diyarbakır’da yapabileceklerini söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ