Kimyasal saldırılarda hayatını kaybeden 11 HPG’linin ismi açıklandı

Kimyasal saldırılarda hayatını kaybeden 11 HPG’linin ismi açıklandı
  • 27 Aralık 2022 15:24

Kimyasal silah saldırılarında hayatını kaybeden 11 HPG’linin kimlik bilgileri açıklandı. 

 

Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Avaşîn ve Metîna bölgelerine dönük saldırıları sürerken, saldırılarda sık sık kimyasalj ve  yasaklı silahlar kullanılıyor. HPG, 11 üyesinin 5 Kasım’da kullanılan kimyasal silah saldırılarda yaşamını yitirdiğini açıkladı. ANF’de yer alan açıklamada, Zap bölgesinde bulunan Saca köyü kırsalında yoğun kimyasal silah kullanımının olduğu belirtildi.

 

 

 

‘KİMYASAL SALDIRISI BELGELENDİ’

 

 

 

Açıklamada, kimyasal silah ve yasaklı patlayıcı kullanımı sonucunda 5 Kasım’da söz konusu kırsalda bulunan “Şehîd Xursî savaş tünellerinde” 11 HPG ve YJA-Star’lının hayatını kaybettiği aktarıldı. Açıklamada, burada kullanılan kimyasal silahın da görüntülerle belgelendiği ifade edildi. Açıklamada, “Bu görüntüleri kamuoyu ile paylaşmayı şu an için uygun görmemekle beraber, inceleme yapacak ve Türk devletinin savaş suçlarını teyit edebilecek ilgili kurumlara verebileceğimizi belirtiyoruz. Bu yoldaşlarımızın şehadete ulaştığı yerin Başurê Kurdistan’ın Amediye ilçesinin Şêladizê nahiyesine bağlı Saca Köyü yakınında olduğunu, gelmek isteyenlerin rahatlıkla ulaşabileceklerini ve inceleme yapmak isteyenlere imkanlar dahilinde yardımcı olabileceğimizi beyan ediyoruz” çağrısı yapıldı.

 

 

 

Kimyasal silah saldırısında yaşamını  yitirenlerin kimlik bilgileri şöyle: “Mesut Eren (Ferman Kerim), Xemgin Şahinoğlu (Sabri Cîlo), Eylem Akgün (Jînda Serhed), Bawan Mihemed (Helmet Viyan), Ebid Ebdilah (Dilşêr Reqa), Canda İsmail (Adar Çiya), Yunus Alkan (Harun Fırat), Pervin Muhammed (Arvîn Tolhildan), İsmail Çelik (Azad Pirsûs), Sivana Mihemed (Hêvî Welat) ve İsa Kurtay (Sefkan Adar)”

 

 

 

17 HPG’LİYE DAİR AÇIKLAMA

 

 

 

18 Ekim’de yapılan açıklamada da Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında kimyasal silah kullanımı sonucu Zap’ın Şikefta Birîndara alanında 9, Karker alanında 5 ve Avaşîn’in Werxelê alanında 3 HPG’linin hayatını kaybetti açıklanmıştı.

 

Aynı açıklamada, 27 HPG’linin de farklı tarihlerde benzer saldırılar nedeniyle yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşılmıştı.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ