Kimyasal saldırıda hayatını kaybeden Uzun’un Mardin’deki ailesine taziye ziyareti

Kimyasal saldırıda hayatını kaybeden Uzun’un Mardin’deki ailesine taziye ziyareti
  • 21 Ekim 2022 15:11
MEBYA-DER öncülüğündeki kitle, Kimyasal saldırıda hayatını kaybeden Abdürrahim Uzun’un ailesine taziye ziyaretinde bulundu. 
MEBYA-DER, kimyasal silah saldırılarında hayatını kaybeden HPG’li Abdürrahim Uzun’un (Mazlum Nisêbîn) Mardin’in Nusaybin ilçesinde bulunan ailesine de taziye ziyaretinde bulundu. Abdulkadirpaşa mahallesinde bir araya gelen çok sayıda kişi, ailenin evine kadar yürüdü. Kitleyi Uzun’un aile fertleri karşıladı. Taziye ziyaretinde demokrasi ve özgürlük mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.
MEBYA-DER Mardin Şube Eşbaşkanı Mehmet Akpınar, ailenin acısının kendi acıları olduğunu belirterek, “Anısına sahip çıkıyoruz. Şehitlerimizin kimyasal gazlarla katledilmesi kabul edilecek bir şey değildir. Başka bir devlet olsaydı, başkalarına yapılsaydı, şimdi Türkiye ayağa kalkacaktı. Biz çocuklarımıza sahip çıkmalıyız” dedi.
AİLE: KABUL ETMİYORUZ
Oğlunun kimyasal saldırıda hayatını kaybetmesine dair ajansımıza konuşan Ahmet Uzun, oğlunun “dürüst ve Kürtlüğüne sahip çıkan” biri olduğunu söyledi. İnsanların kimyasal ile öldürülmesini istemediklerini belirten baba Uzun, uluslararası güçlerin kimyasal silah kullanımına “dur” demesini istedi. Uzun, “Zulümdür. Rusya ve Ukrayna savaşıyor, kimyasal kullanılmıyor. Türkiye, bir örgüte karşı kullanıyor” dedi. Baba Uzun, kimyasal kullanımını kabul etmeyeceklerini söyledi.
Anne Atiye Uzun ise, oğlunun 7 yıl önce PKK’ye katıldığını aktardı. Anne Uzun, oğlunun kimyasal ile öldürüldüğünü ve bunun son olmasını istediğini belirtti. Anne Uzun, kimyasal silah kullanmanın insani olmadığını belirtti.
Uzun’un amcası Selahattin Uzun da hükümete seslenerek, “Nereye kadar, artık yeter” dedi.  (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ