Kimyasal saldırıda hayatını kaybeden HPG’lilerin kimlikleri açıklandı

Kimyasal saldırıda hayatını kaybeden HPG’lilerin kimlikleri açıklandı
  • 18 Ekim 2022 22:57

Türkiye’nin kimyasal silah saldırısında hayatını kaybeden 17 HPG ve YJA-Star üyesinin kimlik bilgileri açıklandı. 

 

Türkiye’nin Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ortaklığı ile Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine dönük 17 Nisan’da başlattığı saldırılar 6’ncı ayını geride bıraktı. Fırat Haber Ajansı (ANF), Halk Savunma Merkezi’nin (HSM) 6 aylık süreçte yaşanan kimyasal silah saldırılarına dair açıklamasını yayımladı. Açıklamada, 14 Nisan-14 Ekim tarihleri arasındaki Türkiye’nin 2 bin 467 kez yasaklı bomba ve kimyasal silah kullandığına dikkat çekildi. Taktik nükleer, termobarik ve fosfor bombalarının kullanıldığı aktarılan açıklamada, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında kimyasal silah kullanımı sonucu Zap’ın Şikefta Birîndara alanında 9, Karker alanında 5 ve Avaşîn’in Werxelê alanında 3 HPG’linin hayatını kaybetti belirtildi.

 

KİMLİK BİLGİLERİ

 

Hayatını kaybeden HPG ve YJA-Star üyelerinin kimlik bilgileri şöyle: “Muhammed Dodkanîmîlan (Rûbar Karker), Alican Derici (Ciger Malazgirt), Kevser Ete (Helbest Koçerîn), Mehmet Can Evren (Baz Mordem), Yekta Büşra Boz (Mava Roj), Ferhat Güneş (Sedat Demhat), Peyam Abdullah (Delal Şoreş), Bahadîn Ahmet (Demhat Têkoşîn), Ali Darga (Demhat Cizîr), Gurbet Oran (Zinarîn Cûdî), Amed Alî (Rêber Kobanê), Newroz Tahir (Ruksen Zagros), Yahya Şen (Xemgîn Cizîr), Mehdi Babat (Rêber Roboskî), Osman Abdî (Serdem Agirî), Abrurrahim Uzun (Mazlum Nisêbîn), Muhammed Xelîl (Erdal Besta)”

 

Daha önce de 27 HPG’linin kimyasal silah saldırılarında hayatını kaybettiği hatırlatılan açıklamada, uluslararası kuruluş ve demokratik çevrelere, “İnsanlık değerlerini ayaklar altına alan uluslararası hukuk ve savaş yasalarını çiğnemesine dur deyin” çağrısı yapıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ