Mardin Roj

KESK Kadın Meclisi’nden 25 Kasım açıklaması

KESK Kadın Meclisi’nden 25 Kasım açıklaması
  • 24 Kasım 2020

KESK Mardin Kadın Meclisi, 25 Kasım’a dair yaptığı açıklamada “Yaşadığımız her yerde mücadeleyi büyütürsek kazanacağımızı biliyoruz ve vazgeçmiyoruz” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Mardin Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü dolayısı ile açıklama yaptı. KESK Mardin binası önünde yapılan açıklamada “Hayatımızdan haklarımızdan vazgeçmiyoruz. Yaşamı savunuyoruz” pankartı açılırken, açıklamayı Kadın Meclisi adına Hediye Güneş yaptı.

Kadınlar olarak kapitalizme karşı isyanı meydanlara taşımak için alanlarda olduklarını belirten Güneş, “Eril yargı kararlarıyla birleşen iktidarın kadın düşmanlığı, şiddet faillerini cesaretlendirmeye devam ediyor. Devletin tüm olanakları şiddeti önlemek için seferber edilmesi gerekirken infaz düzenlemeleriyle failler pandemi koşullarında hiç bir önlem alınmadan evlerine gönderiliyor. Kadınları şiddete karşı koruyan yasalar esnetiliyor, sığınma evlerine erişim zorlaştırılıyor. Kayyumlar marifetiyle gasp edilen belediyelerin kadın birimleri kapatılıyor” ifadelerini kullandı.

Kadınların bugün çok daha güçlü ve örgütlü olarak haklarına sahip çıktığını belirten Güneş, sokaklarda olma nedenlerini sıralayarak, “İşsizliğe, yoksulluğa, güvencesizliğe, gericiliğe, tacize, tecavüze, istismara, katliamlara ve savaşlara karşı yaşamımızı savunmak için sokaklardayız. Hakkımız olanı ancak sokaklarda olarak alacağımızı, evde, işte, sokakta, cezaevinde, okulda ve yaşadığımız her yerde mücadeleyi büyütürsek kazanacağımızı biliyoruz ve vazgeçmiyoruz” dedi.

Açıklama alkış ve sloganlar eşliğinde son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ