Mardin Roj

KESK: Anadilde eğitim için anayasal düzenleme yapılsın

KESK: Anadilde eğitim için anayasal düzenleme yapılsın
  • 21 Şubat 2022 19:31

21 Şubat Anadil Günü Dolayısı ile açıklama yapan KESK Mardin Şubeler Platformu, anadilde eğitim için anayasal düzenlemelerin ivedilikle yapılması çağrısında bulundu.

 

 

Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Mardin Şubeler Platformu, 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısı ile açıklama yaptı. KESK’e bağlı sendika şubelerinin olduğu bina önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katılırken, “Em perwerdehiya zimanê zikmakî dixwazin” pankartı açıldı. “Be ziman jiyan nabe” sloganının atıldığı açıklamada metni Eğitim Sen yöneticisi İbrahim Yiğit okudu.

 

 

Resmi ideoloji doğrultusunda tek tipleştirme politikalarından en çok dillerin etkilendiğini ifade eden Yiğit, çocukların kimliklerinin ve kişiliklerinin bir parçası olarak anadilde eğitimin öneminin bilimsel verilerle tartışma götürmez şekilde kanıtlandığını söyledi. Türkiye’de anadilde eğitim yerine anadillerin öğrenilmesinin seçmeli dersler olarak verilmesinin yetersiz olduğunu kaydeden Yiğit, kamusal alanlarda anadillerin kullanılması konusunda halen bir adım ileri gidilmediğini kaydetti.

 

Anadilde eğitim hakkının engellenmesinin insan hakları ihlali olduğuna dikkat çeken Yiğit, anadilde eğitim için gerekli anayasal düzenlemelerin yapılmasının acil olduğunu söyledi. Başta eğitim ve sağlık alanlarında kamusal hizmetlerin anadil esaslı olması gerektiğinin altını çizen Yiğit, “Yasakçı, asimilasyoncu, politikaların son bulması için emek ve demokrasi mücadelesini yükseltme kararlılığımızı bir kez daha ifade ediyoruz” dedi.

 

 

Açıklama sloganlar eşliğinde son bulurken, açıklamanın ardından Anadilde eğitime dair panel düzenlendi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ