Mardin Roj

Kentin Delisi yazdı: CHP’de yeri doldurulamayan başkan!

  • 20 Ağustos 2020 22:53 | Son Güncellenme: 24 Ağustos 2020 14:27

Tezkereye evet diyen partisine, bölgede milletvekilimiz yok ama il başkanlarınız var, bizlere sormadan buna evet demeniz yanlış dedi. AKP’nin oyunu bu dedi.

Kentin Delisi

Hatırlayanlar vardır belki Av. Ahmet Duyan CHP Mardin il başkanlığından bugünden yaklaşık 11 ay önce istifa etmişti. İstifasını ‘Ölümlere ve birçok şeye sessiz kalınan bir siyasi anlayışın parçası olamayacağımdan dolayı, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı görevinden istifa ettiğimi kamuoyuna saygılarımla bildiririm’ şeklinde duyurmuştu genç başkan. Bu istifası daha doğrusu, bu şekilde ki istifası genel merkezin gündemine bomba gibi düşmüş, öyle ki koca koca adamlar, yılların kurt siysetçileri bu gencin çıkışına karşılık açıklama yapmaya çalıştı ancak yapabilecekleri en kötü açıklamayı yaptı ‘o istifa etmedi biz görevden aldık’ dediler. Bu hamleye karşı genç başkan şah mat diyerek genel merkezin bu açıklamasına karşılık ‘Atatürkün kurduğu bir partinin, eski sevgiliye trip atar gibi ‘o değil ben ayrıldım’ şeklinde açıklama yapmasından dolayı üzüntü duyuyorum’ diye öldürücü hamleyi vurdu.

Peki bu gencin derdi neydi? Herkesin, belediye seçimlerinden sonra, CHP’ye sempati duyup, bir işkolu gibi CHP’ye saldırdığı bu süreçte bu adam neden işin kaymağını yemektense istifa etti. Sebep şuydu ‘tezkere’ CHP’nin Suriye tezkeresine ‘içimiz yana yana evet’ demesine karşı çıktı Duyan.

AKP’nin belediye seçimlerinin hemen akabinde, CHP ve Kürt halkı arasındaki bağının güçlenmesine karşı bir oyun olduğunu anlamıştı genç başkan. Bu durumu hemen genel merkeze rapor etti. Tezkereye evet diyen partisine, bölgede milletvekilimiz yok ama il başkanlarınız var, bizlere sormadan buna evet demeniz yanlış dedi. AKP’nin oyunu bu dedi. Sivillerin güvenliği olmadan bu operasyona evet demek katliama davetiye çıkartmaktır dedi, askerin hava savunması olmadan bölgeye yollamak caniliktir dedi. Ama dinletemedi. Malesef haklı çıktı. Nusaybin ve diğer sınıra yakın yerlerde siviller öldü. Haklı çıktı 34 asker hava savunma olmadığından hayatını kaybetti.

Bütün bu süreçler, Bu ileri görüşlü genç başkan kimdi sorusunu getirdi bana. Araştırmaya başladım. Hayatının 30 yılını batı illerinde geçiren mesleğini kazandıktan sonra babası 20. 22. Dönem milletvekili olan Op. Dr. Mahmut Duyan gibi memleketine hizmet etmeye gelmiş. Feodal bir ailenin mensubu olmasına karşın, muhalif kişiliği aile içerisinde de hep kendini göstermiş. Nitekim vekaleten aldığı il başkanlığını seçim dönemindeki başarısından dolayı devam ettirmiştir. Güneydoğudaki siyaset anlayışının Türkiye’nin çok gerisinde olduğunu düşünen bu genç, bölgede yaygın olan ‘oy satın alınmasına, toplu oy kullanılmasına’ karşı çıkmış. “Kitlesel sandık Anlayışı” adlı makale ve raporunda bireylerin seçme seçilme hakkının ipotek altından ivedilikle çıkartılmasını vurgulamıştır.

Bölgede muhalif ve küçük bir paya sahip olan bir partinin il başkanı olmasına rağmen dönemin valisi ve aynı zamanda kayyumu ile sık sık karşı karşıya gelen Duyan’ın bölgenin en ateşli muhalifi olan HDP’ye denk, çok iyi bir muhalefet yaptığını söylemek yanlış olmaz.

CHP gibi iktidara aday olan bir partinin neden 11 aydır il başkanının olmadığı yazının başlığında belli ediyor kendini. Kulislerde konuşulduğu üzere CHP il başkanlığı için kime gittiyse teşkilat tarafından veto edildiğidir. Teşkilat ve bölge kendilerine yenilik katan başkanını geri istiyor.

Yeni kurulan ve mevcut partiler tarafından birçok teklifler alan Duyan, aktif siyasetin her nekadar dışında durmuş gibi görünse de tek başına muhalifliğini en iyi derecede sürdürmektedir. Mardinliler için bir şans olan bu genç avukat ve siyasetçinin gelecekte kendinden çokça söz ettireceği şüphesiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ