KCK’den Taksim saldırısına dair açıklama

KCK’den Taksim saldırısına dair açıklama
  • 15 Kasım 2022 09:53 | Son Güncellenme: 15 Kasım 2022 10:52

KCK, Taksim’deki bombalı saldırıya dair, “Hareketimizin bu saldırıyla bir alakası yoktur” açıklaması yaptı. 

 

KCK, Taksim’deki bombalı saldırıya dair, “Hareketimizin bu saldırıyla bir alakası yoktur. Saldırının hareketimize yıkılmak istenmesi, AKP-MHP’nin karanlık planlar içerisinde olduğunu göstermektedir” açıklaması yaptı.

 

 

 

KCK, İstanbul Taksim’de 13 Kasım’da yaşanan ve 6 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıya dair açıklama yaptı. Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan açıklamada, saldırı kınanarak, “Bu saldırı sonucu yaşanan can kayıpları ve yaralanmalar bizi derinden üzmüştür” denildi.

 

 

 

Açıklamada, saldırının “karanlık bir kisveye büründürülerek tertiplendiği” ve saldırıyla “Türkiye halklarının demokratik geleceğinin” hedef alındığı belirtildi. KCK, dünkü Halk Savunma Merkezi’nin (HSM) işaret ederek, “Biz, bir kez daha belirtiyoruz ki Kürt Özgürlük Hareketi’nin bu saldırıyla hiçbir ilişkisi yoktur. Faşist AKP-MHP devletinin bu saldırıyı ısrarla hareketimize yüklemek istemesi, gerçeği gizlemek ve karanlık planlarını gerçekleştirmek için ortam oluşturmak amacıyladır. Biz, herkese özellikle de demokratik kamuoyu, basın ve medya çevrelerine bu saldırının açığa çıkarılması için çaba içerisinde olmaları çağrısında bulunuyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

‘KARANLIK YÖNTEMLER’

 

 

 

“Çok sıradan bir bakış ve değerlendirmeyle bile bunun AKP-MHP’nin bir tertibi olduğunu anlamak zor değildir” denilen açıklamada, Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Avaşîn ve Metîna alanlarında HPG’lilere karşı kimyasal silah kullanımına değinildi. KCK, “Görülmektedir ki AKP-MHP ittifakı, bu durumu değiştirmek ve içerisine girdiği krizden çıkmak için yeni ve karanlık yöntemlere başvurmayı planlamış ve İstanbul-Taksim’de yapılan saldırı da bunun ilk adımı olmuştur. Bir kez daha bunun yeni ve karanlık bir plan olduğunu belirtiyor ve bu konuda herkese uyanık olması ve AKP-MHP devletinin yaptığı açıklamalara itibar etmeyerek gerçeğin açığa çıkması için çaba içerisinde olması çağrısında bulunuyoruz. AKP-MHP ittifakı, tıpkı 10 Ekim Gar katliamında olduğu gibi bu saldırıyla da benzer bir ortam ve süreç yaratmayı hedeflemektedir. Bunun Türkiye’nin geleceğini ve Kürt halkıyla Türkiye halklarının ortak ve bir arada yaşama çabasını hedefleyen karanlık ve alçakça bir plan olduğu görülmelidir” diye kaydetti.

 

 

 

‘İŞGAL ORTAMI YARATMAYI HEDEFLİYORLAR’

 

 

 

Saldırganın Kuzey ve Doğu Suriye’den geldiğine dair iddialara da değinilen açıklamada, bu iddiaların temel amacının da Kuzey ve Doğu Suriye’yi “işgal” etmek olduğu vurgulandı. Açıklamada, “AKP-MHP’nin toplumun desteğini yitirdiği bir dönemde bu saldırı gerçekleştirilmiştir. Bunun bir gündem saptırması olduğu ve yeniden karanlık bir süreci örme amacı taşıdığı çok açıktır. Ne zaman ki karanlık bir süreç başlatılmak isteniyorsa katliamlar tertiplenmekte ve Kürtler suçlanmaktadır. Taksim’de yapılan bu saldırı da böyle bir amaç taşımaktadır. Bu konuda duyarlı ve uyanık olunmalıdır. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin Rojava’lı veya Suriye’li olarak gösterilmesi bilinçlidir. Böyle yapılarak bir ortam yaratılmak isteniyor. Saldırı kimin eliyle gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin Kürt olsun veya olmasın bu saldırının ve belirtilen şahsiyetlerin hareketimizle, Rojava devrim güçleriyle hiçbir ilgisi yoktur. Zaten Rojava güçleri de bu saldırıyla bir ilgilerinin olmadığını açıklamıştır. Herkes bu gerçeği bilmeli ve tutumu, sözleri ve yaklaşımlarıyla AKP-MHP’nin karanlık emeller taşıyan bu planına alet olmamalıdır. Hareketimizin sivilleri hedefleyen eylemlerle asla bir bağı olamaz. Hareketimiz asla böyle eylemler planlamaz ve yapmaz” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ