Mardin Roj

Kayyum çalışanları ‘HDP’lilere güler yüz gösterdiler’ diye fişledi

Kayyum çalışanları ‘HDP’lilere güler yüz gösterdiler’ diye fişledi
  • 16 Ekim 2019

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne yeniden kayyum atanmasıyla birlikte personeller, “HDP’lilere güler yüz gösterenler” diye fişlendi ve mobbing uygulanarak istifaya zorlandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos günü ikinci kez Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman, şimdiye kadar 187 personelin işine son verdi. Kayyum yönetiminin, 31 Mart yerel seçimlerinde belediyeyi kazanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimiyle “yakın ilişki” kurdukları iddiasıyla da kimi çalışanları fişledikleri kaydedildi. Mobbing uygulanan çalışanların, uzmanlık alanları dışında yerlere konumlandırıldıkları ve istifa etmeleri için baskıya mazur kaldıkları öğrenildi.

Güvenlik kaygısıyla isimlerinin saklı tutulmasını isteyen kimi personeller, yaşadıklarını anlattı.

‘ALANIMIZ OLMAYAN İŞLERE VERİLDİK’

Kayyumun gelmesiyle birlikte isimleri usulsüz işlemlere karışan yöneticilerin yeniden iş başına getirildiğini hatırlatan personellerden biri, “Gelir gelmez yerlerimizi değiştirdiler. Yeniden getirilen yöneticilerin talimatları ile sürgüne gönderildik. Uzmanlık alanımız olmayan işlere verildik. Bizleri istifaya zorluyorlar” dedi.

4 yılı aşkın bir süredir mühendis, sosyolog ve sağlıkçı olarak belediyede çalışan personelin girişinin “temizlik işçisi” olarak değiştirildiğini aktaran bir başka personel ise, “Usulsüz işlere bulaştığı ortaya çıkan ve kayyum ile beraber yeniden gelen yöneticiler egolarını tatmin etmek için personel üzerinde mobbing uyguluyor. Uygulanan mobbing ile istifa etmemiz bekleniyor. İstifa etmemekte direnen personele de bu defa baskı yapılarak, keyfi şekilde işlere gönderiyorlar. HDP’li yönetim geldiğinde güler yüz gösteren, ‘hayırlı olsun’ ziyareti yapan tüm personellerin girişleri değiştiriliyor” ifadelerini kullandı.

‘İSTİFA ETMEK ZORUNDA BIRAKILDILAR’

Bir başka personel de 5 yıldır çalıştığı belediyede yaşananları şöyle aktardı: “Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı’nda bulunan personelin çoğu alakasız farklı birimlere gönderildi. Beden eğitimi hocasını Ulaşım Daire Başkanlığı’na gönderdiler ve şuan orada ciddi bir şekilde mobinge maruz kalıyor. Sosyal hizmet uzmanı kadın arkadaşımızı alakasız bir birim olan Kaynak Geliştirme Daire Başkanlığı’na gönderdiler. Daha sonra kendisi maruz kaldığı mobbing nedeniyle istifa etmek zorunda bırakıldı. Sosyolog bir arkadaşımız Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’ndaydı. Orada bulunan yetkililer kendisini temizlik işine verdiler. Temizlik yapmaya zorlanınca istifa etmek zorunda kaldı.” (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ