Mardin Roj

Kayyum atanan Derik’te halk HDP’lileri kucakladı

Kayyum atanan Derik’te halk HDP’lileri kucakladı
  • 18 Kasım 2019

HDP’li belediyeye kayyum atanan Mardin Derik’te partililer esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette halk HDP’lileri bağrına bastı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın haklarında “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla başlattığı soruşturma kapsamında 15 Kasım’da gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın ile Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez görevlerinden uzaklaştırılarak yerlerine kayyum atandı. Belediye eşbaşkanları hala gözaltında iken HDP’liler Derik’te esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

Esnaf ziyaretinde HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Şerif Kıran ve Belediye Meclis üyeleri de yer aldı.

‘DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Yapılan ziyaretlerde esnaflarla kayyum atamalarına dair sohbet edip, hükümetin kayyum atama politikasını sürdürmesinin nedenleri konusunda bilgilendiren HDP’li vekil Ebru Günay, “Kayyum sadece belediyelerimize atanmadı. Kayyumlar halkımızın iradesine atandı. Halkımızın iradesi gasp edildi. Bundan sonra daha çok bir arada olmamız gerekiyor. Bugüne kadar direndik, bundan sonra da direneceğiz. Sandıktan çıkan karara saygı duymak gerekiyor. Kürt halkı iradesine sahip çıkacaktır” diye konuştu. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ