Mardin Roj

Kayyımların borazanlarına ne kadar kaynak aktarıldı?

Kayyımların borazanlarına ne kadar kaynak aktarıldı?
  • 07 Aralık 2021

Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Cumhurbaşkanı Yardımcıs Fuat Oktay’a verdiği soru önergesinde  kayyımların borazanlığını yapan gazetelere ne kadar kaynak aktarıldığını sordu. 

 

Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Cumhurbaşkanı Yardımcıs Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi.  Mardin, Diyarbakır ve Siirt’te ortaya çıkan Mardin’in Sesi, Siirt’in Sesi ve Diyarbakır’ın Sesi isimli gazetelerin kayyımlar tarafından desteklendiği kayyımların boy boy reklamlarının yer alması ile dikkat çekmişti. Aylık çıkan gazetelerin her sayılarında benzer durumun görülmesi üzerine ortaya çıkan şüpheleri Tuma Çelik, verdiği soru önergesinde topladı. Çelik, kayyımların borazanlığını yapan gazetelere ne kadar kaynak aktarıldığını sordu.

 

Tuma Çelik’in soru önergesi şu şekilde; 

 

“Özellikle kayyum ataması yapılan Mardin, Diyarbakır ve Siirt illerinde Mardin’in Sesi, Siirt’in Sesi ve Diyarbakır’ın Sesi isimli kimi gazeteler ortaya çıkmıştır. Son zamanlarda ortaya çıkan bu gazeteler isimleri geçen illerde faaliyet gösteren yerel gazeteler olmamakla künyelerine bakıldığında Nova Medya Grup AŞ. isimli bir şirket üzerinden çıkarılan 3 gazete olarak görülmektedir. Bu gazetelerin merkezinin Adana’da olduğu ve Türkiye Gazete tarafından yerel ölçekte basılan aylık gazeteler olduğu anlaşılmaktadır. Gazetelerin yaptıkları haberlere bakıldığında özellikle kayyum atanan belediyelerin haberleri yapılmakta, kayyum belediyeleri övülmektedir. Bununla birlikte resmî gazete olmadıkları görülmekte, devasa reklamlarla beslendikleri göze çarpmaktadır.

 

Yine kayyum Belediyeleri tarafından desteklendikleri görülen bu gazetelerin bölgede Kurulu bir şirket olmamasına karşın bu şekilde yayıncılık yapması ve kayyum belediyeleri üzerinden kaynaklar aktarılması şüpheler doğurmuştur. Bölgede hizmet veren yerel gazeteler ekonomik sıkıntılar nedeniyle kapanma riski ile karşı karşıya kalırken, reklam amaçlı kayyum belediyelerinin desteği ile bu şekilde gazeteler basılması basın özgürlüğüne müdahale olduğu gibi basının tek sesli hale getirilmesine de hizmet etmektedir.

Bu bağlamda; 

1) Bu gazetelere kayyum belediyelerinden hangi sebeple kaynak aktarılmaktadır?

2) Kayyum belediyeleri bu gazetelere ne kadar kaynak aktarmıştır?

3) Bakanlığın, gazetelerin kayyumlar tarafından desteklediğinden haberi var mı?

4) Gazetelerin bölgede bu haliyle kayyum belediyelerindeki yolsuzlukları örtmek için yayınlandığını düşünüyor musunuz?

5) Bu tarz yayınlara belediyeler tarafından kaynak aktarılması kanuni midir?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ