Kayyımın usulsüzlükle suçlanan ‘kara kutusu’ görev başında!

Kayyımın usulsüzlükle suçlanan ‘kara kutusu’ görev başında!
  • 9 Ağustos 2023 13:54
Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’nin eski kayyımının “kara kutusu” olarak bilinen ve usulsüzlük suçlamasıyla yargılanan Cengiz Ergül’ün, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’nde şube müdürü olarak görevlendirildiği ortaya çıktı.
Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’nin önceki kayyımı Mustafa Yaman’ın “kara kutusu” olarak bilinen, onlarca usulsüz işlem ve zimmet suçlamaları ile hakkında dava açılan isimlerden biri olan eski Özel Kalem Müdürü Cengiz Ergül’ün, Ankara’da Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde şube müdürü olarak görevlendirildiği ortaya çıktı. Şube Müdürü olarak atanan Ergül’e, ilk ziyaretini Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Veli Karakuş yaptı.
KAYYIMIN ‘KARA KUTUSU’
Eski kayyım Mustafa Yaman’ın “kara kutusu” olarak anılan ve Yaman’ın ikinci defa kayyım atanmasının ardından ortaya çıkan belgeler nedeniyle Yaman ile arası bozulan Ergül, Mêrdîn’den ayrılarak AKP Konya Milletvekili Halil Etyemez’in danışmanı olmuştu. Belediyede Özel Kalem Müdürlüğü’nün yanı sıra Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ile Teknik Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevlendirilen Cengiz Ergül, kayyım dönemine ilişkin açılan yolsuzluk davalarında 13 kişi ile beraber sanık olarak yargılanmaya başladı.
VURGUN İDDİANAMEYE YANSIDI 
Söz konusu davada 14 kişi “Dolandırıcılık”, “Zimmet” ve “Zimmete yardım” suçundan yargılanırken, belediyede sahte faturalar düzenlenip, usulsüz ödemelerin yapıldığı, belediye personeli olmayan kişilere maaş bağlandığı, belediye hesabından usulsüz çekilen paraların ortadan kaybolduğu milyonlarca TL’lik vurgun gerçekleştirildiği iddianameye yansımıştı.
PROTOKOL MEMURU İSMİNİ VERDİ
Yargılamada dönemin Valilik Protokol Memuru Bülent Erdolu, zimmete geçirilen paralar ile ilgili yaptığı savunmasında, “Bahsedilen konu hakkında özel kalem müdürümüz Cengiz bey (Ergül) beni yanına çağırdı. Bana ‘vali beyin talimatıdır, Mehmet Bulut’un yanına gideceksin, vali beye 20 bin TL getireceksin’ dedi. Bende Kent A.Ş.’ye gittim… 20 bin TL’yi bana verdi. Bende özel kaleme geldim ve parayı Cengiz beye (Ergül) verdim. Paranın akıbeti hakkında bilgim yoktur. Ben bu parayı götürüp bizzat Cengiz Ergül’e verdim. Sonra Cengiz Ergül’de aynı anda vali beyin odasına girdi ve çıktı. Cengiz Ergül parayı aldı, içeri girdi. İçeride ne oldu bilmiyorum” demişti.
Ergül ise, görevi süresince görev tanımının dışına çıkmadığını iddia ederek, Kent A.Ş.’deki herhangi bir harcamada yetkisi olmadığını iddia etmişti. Belediyeye bağlı Kent A.Ş.’de Genel Müdür olarak görevlendirilen Mehmet Bulut ile memuriyet ilişkisi dışında bir ilişkisi olmadığını söyleyen Ergül, “Elimizden geldiği kadar görevlerimizi düzgün şekilde yapmaya çalıştık. Bu suç çok ağır gelmektedir. Biz helali haramı bilen insanlarız. Yüce heyetinizin adaletine güveniyorum” savunması yapmıştı.
‘BELGEDE SAHTECİLİK’
Yine işten çıkarmalara dair işçilerin şikayeti üzerine hazırlanan bilirkişi raporunda, kayyım yönetiminin belgede sahtecilik yaptığı tespit edilmişti. Bunun üzerine işçiler, dönemin Bilgi İşlem Daire Başkanı olması sebebiyle Cengiz Ergül’ün olayın asıl sorumlusu olduğunu belirterek, hakkında soruşturma açılması talebinde bulunmuştu. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ