Kayyımın sınavını 3 kere iptal ettirdi ama işe iadesi yapılmadı

Kayyımın sınavını 3 kere iptal ettirdi ama işe iadesi yapılmadı
  • 14 Ağustos 2022 16:13
Kayyım yönetimine geçen Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde daimi işçi kadrosuna geçiş sınavında “başarısız” denilerek işten atılan yüzde 45 engelli Cebrail İldeniz, mahkeme kararıyla 3 ayrı sınavı iptal ettirdi, ancak işe alınmadı. 
Taşeron işçilerin daimi işçi statüsüne alınması yönünde 31 Mart 2018’de çıkarılan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye (KHK) dayanılarak gerçekleştirilen mülakat sonucu Mardin Büyükşehir Belediyesi’ndeki işinden atılan yüzde 45 engelli Cebrail İldeniz, mahkeme kararlarına rağmen kayyım yönetimi tarafından gerçekleştirilen her sınavda “başarısız” denilerek, işine iade edilmiyor. 2014 yılında Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde işe başlayan İldeniz, 2018 yılında daimi işçi statüsüne geçmeyi beklerken, yapılan “mülakat” sonucu işinden atıldı.
MAHKEME HAKLI BULDU, KAYYIM BİLDİĞİNİ YAPTI
Bunun üzerine Mardin İdare Mahkemesinde dava açan İldeniz, davayı kazanmasına rağmen işe iade için sınava tabi tutuldu. Yapılan sınavda “Başarısız” olarak değerlendirilen İldeniz, işe iade edilmedi. Bunun üzerine kendisinin ilkokul mezunu olduğunu ve soruların işi ile alakası olmayan sorular olduğu gerekçesiyle yine mahkemeye başvuran İldeniz’i mahkeme haklı buldu. Mahkeme soruların kişinin eğitim düzeyi ve çalıştığı birimle alakalı sorular olması gerektiğini belirtti. Mahkeme kararı üzerine yeniden işe iadesini isteyen İldeniz’e yeniden sınav yapıldı. Ancak 5 Ağustos’ta yapılan ve 9 Ağustos’ta sonucu açıklanan sınavda İldeniz yine “Başarısız” gösterilerek, işine iade edilmedi. İldeniz, yine kendisine sorulan soruların eğitim düzeyi ve işi ile alakalı olmadığını belirterek, avukatı aracılığıyla itirazda bulundu.
MAHKEME 3 DEFA SINAVI İPTAL ETTİ
Yaşanan süreci anlatan İldeniz’in avukat Nurullah Öner, müvekkilinin belediyede kimi zaman temizlik işçisi kimi zamanda gece bekçisi olarak çalıştırılan biri olduğunu belirterek, “Hem kendisinin hem de 3 çocuğunun engelli olduğuna dair raporu var. Kendisinin yüzde 45, çocuklarının ise sürekli engelli raporları bulunuyor. Biz Mardin İdare Mahkemesine dava açtık ve ilk davamızda Mardin 1’inci İdare Mahkemesi sınavın iptaline karar verdi. Sonra yeniden bir sınav açıldı. Müvekkilimiz yeniden alındı. Yine ‘başarısız’ sayıldı. Yine itiraz ettik. Müvekkilimiz yeniden sınava alındı. Yine ‘başarısız’ sayıldı. Ona ilişkin de dava açtık. En son 3’üncü İdare Mahkemesinde de açtığımız davada da yine sınavın iptaline karar verildi. 5 Ağustos’ta yeniden sınav yapıldı, 9 Ağustos’ta sınav sonucu açıklandı. Müvekkilimizin tekrar ‘başarısız’ olduğu yönünde bir sonuç çıktı” diye anlattı.
‘GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU VAR’
Taşeron işçilikten daimi işçiliğe geçiş süreciyle ilgili sınavların o dönem yapılan açıklamalarda prosedür gereği yapılacağının söylendiğini belirten Öner, “İstenen kişi için böyle bir sınav formatı uygulandı. Ama bir şekilde elemek istedikleri kişilerle ilgili de çok acayip sorular sordular” dedi. Bütün mahkeme kararlarında “kişinin iştigal ettiği göreviyle ilgili ve eğitim durumuna göre soruların sorulması” ibaresine yer verildiğine dikkat çeken Öner, “Hukuki açıdan müvekkilimizle ilgili bir sorun bulunmadığını biliyoruz” diye konuştu.
Müvekkilinin engelli durumuna dikkati çeken Öner, ilkokul ve lise mezunu engelli bireylerin KPSS’ye de tabi olmadığını belirterek, “Ortada çok ciddi bir kanunsuzluk ve hukuksuzluk var. Aynı zamanda görevi kötüye kullanma suçu da var” diye belirtti. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ