Mardin Roj

Kayyımın projesi açılışı yapılmadan dökülmeye başladı

Kayyımın projesi açılışı yapılmadan dökülmeye başladı
  • 15 Nisan 2022

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımının bakımsızlıktan çöpe dönen 3 milyon TL’lik “Dikey bahçe projesi”nden sonra, neredeyse 3 katı ihale edilen “Mini Mardin Projesi” de açılışı yapılmadan çürümeye yüz tuttu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde iken İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019 tarihinde kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin önceki kayyımı tarafından 3 milyon TL’ye yaptırılan dikey bahçe projesi, bakımsızlıktan geçtiğimiz yıllarda çöp oldu. Bunun üzerine yeni kayyım yönetimi, dikey bahçeyi kaldırarak, “Mini Mardin Projesi” adı altında yeni bir projeyi ihaleye açtı. 7 buçuk milyon TL’ye ihale edilen yeni projenin inşaatı ise büyük oranda tamamlandı. Ancak henüz açılışı yapılmayan proje, “Midyat Taşı” olarak kullanılan taşların kalitesizliği ve yanlış malzeme nedeniyle çürümeye yüz tuttu.
Kentte bu yıl etkili olan sağanak ve kar yağışından etkilenen taşlar, kararmaya başladı. Projede kullanılan metal bloklar ile kalitesiz taşlar nedeniyle minyatür yapılarda dökülmeler meydana geldiği görüldü.
‘HAKİKİ MARDİN TAŞI DEĞİL’
Uzun yıllardan bu yana taşlar üzerinde incelemeler yapan Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Maden Mühendisleri Odası (MMO) Mardin İl Temsilcisi Şükrü Kaya, Midyat Taşı olarak anılan taşların literatürde “katori” taşı olarak bilindiğini belirtti. Söz konusu taşın maden sahalarında bir ya da en fazla bir buçuk metre derinlikten çıkarıldığını aktaran Kaya, Mardin’deki tarihi yapıların tamamında bu taşların mevcut olduğunu söyledi. Söz konusu taşın gözenekli bir taş olduğunu, yağmur ve güneşi çekerek, sertleştiğini belirten Kaya, zamanla bal rengi ve sarı bir renk alarak gerçek rengine ulaştığını kaydetti. 2 bin yıllık yapıların sağlıklı olmasının sebebinin bu taşlar olduğunu ifade eden Kaya, kayyımın projesinde kullanılan taşların hakiki Midyat ya da “katori” taşı olmadığına dikkati çekti.
‘ÖMRÜ UZUN DEĞİL’
Hakiki “katori” taşının kararmadığını ve beyaz olmadığına vurgu yapan Kaya,“Hakiki taşın sararıp bal rengini alması lazım. Ama kullanılan taş şimdiden paslanmaya başlamış. Bazı yerlerde çürümeler olmuş ve çatlamış. Betonla birleştiği zaman su üzerine akınca siyahlaşmaya başlıyor. Bu da yapılan yapının dezavantajıdır. Demir levhalar üzerine Mardin-Midyat taşını döşemek çok yanlıştır. Metalden akan pas taşın rengini de kendisini de bozacaktır” diye belirtti.
Projede kullanılan taşların birkaç sene içinde bozulacağına işaret eden Kaya, taşların çürük olduğunu ve alçı ile kapatıldığının görülebileceğini söyledi. Önce ki projeye milyonlar harcandığını ancak 5 yıl dolmadan çürüdüğüne dikkati çeken Kaya, “Mevcut yapının ömrü de uzun değil. Olan halkın kaynaklarına oluyor” dedi. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ