Mardin Roj

Kayyımın projeleri atıl kaldı, milyonlar boşa gitti

Kayyımın projeleri atıl kaldı, milyonlar boşa gitti
  • 16 Nisan 2021

Derik kayyımı tarafından 2018 yılında 946 bin TL bedelle inşa ettirilen hayvan pazarı ile 1 milyon 336 bin TL bedelle inşa ettirilen hububat merkezi, yanlış planlama sonucu atıl kaldı.

Mardin’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde iken İçişleri Bakanlığı tarafından ilk olarak 2016 yılında ikinci defa ise 16 Kasım 2019’da kayyım atanan Derik Belediyesi’nin gerçekleştirdiği milyonluk projeler atıl kaldı. Kayyım yönetimi tarafından yapılan ancak atıl kalan projelerden biri “Büyük yatırım” olarak sunulan hayvan pazarı, diğeri ise, hububat merkezi oldu.
KULLANILMADAN TAHRİP OLDULAR
Kayyım yönetimi tarafından ihalesi 2018 yılında gerçekleştirilen “Derik İlçesi Hayvan Pazarı Yapım İşi” 2018 yılında ihale edildi. İhale 946 bin TL bedelle Doran Nakliyat Gıda isimli şirkete 180 günde tamamlanmak üzere verilirken, 2019 yılında hayvan pazarı inşaatı sona erdi. Açılışı yapılarak hizmet vermesi beklenen tesis bir türlü açılmadı. Yapıldığı yer ve planlamadaki hatalar sonucu da atıl kaldı. İnşaatı bitmesine rağmen 2 yıldır kullanıma sunulmayan hayvan pazarının çatısı da dökülmeye başladı.
İhale kayıtlarına göre İçişleri Bakanlığı tarafından yapımı üstlenen ancak kayyım yönetimindeki belediyenin resmi internet sayfasında “Tamamlanan Projeler” listesinde yer alan “Derik İlçesi Hububat Pazarı Yapım İşi” de 2019 yılında ihale edildi. İnşaatı 2019 yılında bitecek şekilde planlanan hububat merkezinin ihalesini de Doran Nakliyat Gıda isimli şirket 1 milyon 336 bin TL bedelle kazandı. Proje belirlenen 150 günlük sürenin biraz gecikmesi ile 2019 yılının sonuna doğru tamamlanırken, yapıldığı yer ve planlama hatası nedeniyle faaliyete geçemedi. İnşa edilen hububat merkezinin duvarlarında kimi yerlerde çökme meydana gelirken, 2020 yılında bu defa “Çevre Düzenlemesi” kapsamında yeni bir ihale yapıldı. İhale sonucu halen yayınlanmaması nedeniyle ihalenin kime verildiği öğrenilmezken, düzenleme çalışmaları da başlamadı.
‘RANT İÇİN’
Derik Belediye Meclis HDP üyesi Murat Aslan, kayyım döneminde inşa edilen tesislerin uzun zamandır milyonlar harcanarak tamamlanmasına rağmen plansız inşa edilmesi nedeniyle faaliyete geçemediğini belirtti. Derik’te ekimi yapılan arazilerin Ceylanpınar’a kadar uzadığını hatırlatan Aslan, yapılan hububat merkezinin Derik’in ihtiyacını karşılayamayacak kadar küçük olduğunu ifade etti. İhalelerin yandaşlara verilerek, yandaşlara rant sağlandığını vurgulayan Aslan, tesisin her geçen gün harabeye döndüğüne dikkati çekti. Aynı şekilde hayvan pazarının durumunun da aynı olduğunu kaydeden Aslan, DBP ve HDP yönetimleri döneminde söz konusu projelerin planlamalarına uyulması durumunda mevcut sonuçla karşılaşılmayacağına işaret etti. Aslan, kayyım atanmasının ardından yapılan projeler ile Derik’in çiftçisinin ve hayvancısının ihtiyacını karşılamaktan uzak olduğunu sözlerine ekleyen Aslan, planlamaların halka dönük olmadığını dile getirdi. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ