Mardin Roj

Kayyımın hükmü mahkemeden döndü: Protesto ‘örgüt’ suçlamasına gerekçe yapılamaz

Kayyımın hükmü mahkemeden döndü: Protesto ‘örgüt’ suçlamasına gerekçe yapılamaz
  • 27 Nisan 2021

Kayyum protestolarına katıldığı gerekçesiyle işten atılan Gülizar İpek’in işe iade davasında mahkeme, protesto gösterisine katılmanın ‘örgüt üyeliği’ suçlamasında gerekçe yapılamayacağına karar verdi. 

 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde iken İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ikinci defa kayyum atanması üzerine protestolar başlamıştı.

 

Başlayan protestolara HDP döneminde Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı görevine getirilen Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) üyesi Gülizar İpek de katılmıştı.

 

 

Bunun üzerine kayyum yönetimi İpek’i disipline sevk ederken, kayyum Mustafa Yaman döneminde İpek, katıldığı eylemler gerekçesi ile “Örgüt üyeliği” suçlaması ile memuriyetten çıkarılmıştı

 

 

MA’dan Ahmet Kanbal’ın haberine göre memuriyetten çıkarılması üzerine mahkeme yoluna başvuran İpek’in Mardin 2’nci İdare Mahkemesi’nde kararın iptali amacıyla açtığı davada karar çıktı. Buna göre mahkeme protesto gösterilerine katılmanın örgüt üyeliği suçlamasında gerekçe olarak sunulamayacağını söyleyerek işe iade başvurusunu kabul etti

 

 

Emsal bir karar

 

 

Ancak mahkeme emsal niteliğinde bir karar vererek, “Anayasa’da herkesin toplu olarak açıklama yapma hakkı, sendika kurma ve sendikaya üye olma hakkı” olduğu belirtildi. İdarelerin alacakları kararların kanuna aykırı olamayacağına vurgu yapılan kararda, İpek’in 20, 22, 27 ve 27 Ağustos 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen kayyım protestolarına katılmasının bağlı olduğu sendika tarafından alınan kararlar ile gerçekleştirildiği belirtildi. Mahkeme kararında İpek’in üzerine atılı suçlamaların kayyım yönetiminin belirttiğinin aksine 20 Ağustos 2019’da Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın protokol kapısı önünde yapılan basın açıklamasına katılmasından kaynaklandığı tespitine yer verdi.

 

 

Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi tarafından verilen kararlarda düşünceyi açıklama özgürlüğünün farklı şekillerde kullanılabileceğinin belirtildiğini kaydederek, “Davacının üyesi olduğu Tüm Bel-Sen ve bağlı Konfederasyonun 19.08.2019 tarihinde Mardin Büyükşehir Belediyesine yapılan kayyım atamasını protesto etmek amacıyla KESK genel merkezinin almış olduğu karar doğrultusunda 20.08.2019 tarihinde yapılacak basın açıklamasına katılma kararı alındığı, bu karar uyarınca da davacının 20.08.2019 tarihinde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığının protokol kapısı önünde yapılan basın açıklamasına katılması nedeniyle cezalandırıldığı görülmektedir” denildi.

 

 

Sendikanın çağrısı

 

 

Mahkeme, kayyum yönetiminin İpek’in “Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak” iddiasını da değerlendirdi. İpek hakkında “örgüt üyeliği” iddiası ile açılan soruşturmada “takipsizlik” kararı verildiği, kayyım protestolarının basın yayın organlarında yer alan KCK’nin çağrıları ile değil, İpek’in bağlı olduğu sendikanın çağrısı sonucu katıldığının anlaşıldığına yer veren mahkeme, “(…) Filinin sübuta erdiğinden bahisle davacı hakkında devlet memurluğundan çıkarma cezası uygulanmasına ilişkin kısmının da hukuka uygun olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yüksek Disiplin Kurulunun 14.01.2020 tarih ve 2020/01 sayılı kararında hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır” ifadelerini kullandı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ